siteumitinceboz
Tüp Bebekte İlaç Tedavilerine Göre İsimlendirme

“Tüp Bebek” konusunda son yıllarda farklı isimler altında ifadeler kullanılmaya başlandı; örneğin “mini tüp bebek”, “ilaçsız tüp bebek” veya “doğal “tüp bebek”, “modifiye natürel tüp bebek”. Günlük pratiğimizde zaman zaman “zihin karıştırıcı” olarak karşılaştığımız bu konu hakkında sizlerle bilgi paylaşımı yapmak için bu yazıyı kaleme almak istedim.

Öncelikle bir tablo halinde bu terimlere bakalım;

Terim

Hedef

İlaç Tedavisi

Doğal Siklus Tüp bebek

  1 yumurta

  İlaç yok

Modifiye Doğal Siklus Tüp Bebek 

  1 yumurta

  Sadece çatlatma iğnesi (bazen kendiliğinden çatlamayı engelleme   
  iğnesi)   

Konvansiyonel (klasik) Tüp bebek      

  ≥8 yumurta

  Yumurtalıkları uyarmak için çeşitli iğneler (10-12 gün süreyle)

Mini Tüp bebek

  Birkaç yumurta        

  Haplar ve çok az sayıda iğne

Ultra-mini Tüp bebek

  Birkaç yumurta

  Haplar

 

Tümünde ortak nokta yumurtanın ultrason eşliğinde iğne ile toplanması, sonrasında elde edilen kaç yumurta var ise bu yumurtanın veya yumurtaların eş spermi hazırlandıktan sonra döllenmesidir.

Doğal (natürel) siklüs Tüp Bebek nedir?
Yumurtalıkları uyarmada hiç ilaç kullanmadan yapılan tüp bebektir. Dünyadaki ilk “tüp bebek” olan Lousie Joy Brown, doğal siklüs ile uygulanan tüp bebek ile dünyaya gelmiştir. Ancak fertilite (doğurganlık) ilaçları ile ilgili teknolojinin gelişmesi ile daha fazla yumurta elde edilmesinin döllenme ve embriyo gelişim şansını artırabileceği düşüncesiyle, yumurtalıkları uyaran ilaçların kullanımı gündeme gelmiştir. Doğal siklüs tüp bebek yönteminin özellikle ileri sürücüsü ve savunucusu Dr. Osamu Kato olmuştur. Artan ilaç maliyetleri, çoklu iğnelerin kişiye ruhsal etkileri, ilaçlarla olabilecek “yumurtalıklarda aşırı uyarılma sendromu- ovarian hiperstimulasyon sendromu” riski gibi durumlardan kaçınılması hedeflenir. Tek yumurta elde edilir. Önemli bir dezavantaj eğer kontrol edilemeyen, erken yumurtlama durumu olursa o tedavi ayı kaybedilmiş olur. Yani ön görülemeyen erken yumurtlama ile yumurta kaybedilebilir. Diğer bir risk ise yumurtanın olgun çıkmamasıdır.

Modifiye natürel siklüs tüp bebek nedir?
Bu durumda yumurtalıkları uyarıcı ilaç verilmez, ancak yumurtanın olgunlaşmasını desteklemek için “çatlatma iğnesi” yapılır, hedef yine tek yumurtadır. Bazen çatlamasını önleyici iğne de eklenebilir. Avantajları yine yukarıda belirtildiği üzere maliyetin, aşırı uyarılma durumunun ortadan kaldırılmasıdır. Yine de erken yumurtlama ile yumurtanın elde edilememesi önemli bir risktir.

Konvansiyonel (klasik) Tüp Bebek nedir?
Bu tür tüp bebek uygulamalarında, bir taraftan çoklu yumurta gelişimi sağlanırken bir taraftan da kendiliğinden yumurtlama olmaması için farklı iğneler (agonist veya antagonist) iğneler de verilmektedir. Olgunlaşmanın sağlanması için “çatlatma iğnesi” yapılır ve bu iğneden 34-36 saat sonra yumurtalar toplanır.

Mini Tüp Bebek nedir?
Yumurtalığı uyarıcı haplar ve çok az sayıda iğne desteği ile uygulanan tüp bebek yöntemidir. İlaç maliyeti klasik tüp bebeğe göre çok daha azdır. Ancak Birkaç (sınırlı sayıda) yumurta elde edilir

Ultra-mini Tüp Bebek nedir?_?
Sadece hapların desteği ile yumurta geliştirilerek yapılır. Farklı uygulamalara açıktır. Maliyetin azlığı önemi bir avantajdır.

İrenbe olarak burada yazılan veya tıp literatüründe bulunan tüm “tüp bebek” yöntemlerini, başvuran çiftlerimizin özelliklerine göre seçerek uyguluyoruz. Ama sanırım burada en önemli ve belirleyici olan husus “bireysel özellikler”; yaş, yumurtalık rezervi, önceden uygulanan tedavi ve bu tedaviye cevap gibi noktalardır. Dolayısı ile “tek tip” bir uygulama yerine çiftlerin özelliklerine göre bu tedavileri belirlemek en uygunu olacaktır.

İnfertilite nedeniyle başvuran hastalarımıza inanarak söylediğim bir şey var: Hepimizin amacı sağlıkla bebeklerine kavuşması.

Sağlıkla ve mutlulukla kalın…

Prof. Dr. Ümit İnceboz
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

 

 

  • Gönderiyi Paylaş