sitreyazıkapağı
Rahim Filmi Histerosalpingografi - HSG

Rahim Filmi (Histerosalpingografi)

 

            Temel olarak rahim boşluğu ve bu alana bağlı tüpler-kanalların görüntülenip değerlendirilmesini sağlayan bir radyolojik görüntüleme tekniğidir. Rahim boşluğu ya da kanallardaki sorunları tespit etmek için kullanılır. Gelişmiş teknolojik yöntemler sayesinde oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Neden Yapılır?

 

            Rahim şekil bozuklukları, rahim boşluğunu etkileyebilecek myom, polip gibi kitle ya da yapışıklıklar, tüplerdeki tıkanıklık ya da şişlikleri saptamak üzere yapılmaktadır.

 

Ne Zaman Çekilir?

 

            Rahim filmi ideal çekim zamanı adet kanamasının ilk başladığı günden sonraki 7-10. günlere denk gelmektedir. Bu dönemde hamilelik riski olmaması zaman aralığının belirlenmesindeki en büyük nedendir. Bu dönemde rahim duvarı da daha geç günlere kıyasla daha incedir ve rahim boşluğunda olabilecek küçük myom ve poliplerin saptanması daha kolay olur.

 

Nasıl Çekilir?

 

            Radyolojik bir görüntüleme işlemi olan rahim filmi hasta jinekolojik muayene pozisyonunda yatarken gerçekleştirilir. Genital bölge temizliğini takiben normal jinekolojik spekulum (muayenede kullanılan jinekolojik alet) yerleştirilerek rahim ağzı görülür. Rahim ağzı içine özel kateter yerleştiriilir. Kateter aracılığıyla rahim ağzı kanalının içi, rahim boşluğu ve tüpleri dolduracak şekilde sıvı kontrast madde verilir ve görüntüler elde edilir. Kontrast madde rahim boşluğu ve tüpleri doldurup gererken adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı oluşabilir.

Rahim filmi çekimi genelde 5-10 dakikada tamamlanmaktadır. İşlem hasta konforu açısından isteğe bağlı olarak anestezi eşliğinde de yapılabilmektedir.

Rahim Filmi Ağrılımıdır?

            Teknolojik gelişmeler sayesinde rahim filmi artık ağrısız, oldukça kolay şeklide gerçekleştirilebilmektedir. Ancak hastaların endişeleri ve konforu göz önünde bulundurularak sedasyon anestezisi altında da kolayca ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Rahim Filmi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

 

            Rutin rahim filmi çekimi sonrası hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler. İşlem sonrası verilen kontrast maddenin bir kısmının geri gelmesinden ötürü az bir miktar yağlı akıntı gerçekleşebilir, bazen sızıntı gibi az bir kanama da görülebilir.

İşlem sonrası her hastaya önlem amaçlı profilaktik antibiyotik verilmektedir. Enfeksiyon riskini önlemek amaçlı bu antibiyotikler mutlaka önerilen şekilde kullanılmalıdır. Bazen karında hassasiyet ya da adet sancısı gibi ağrılar olabilmektedir, bu durumda yine önerilen ağrı kesicileri kullanılabilir.

  • Gönderiyi Paylaş