newborn-baby-mother-adorable-38535
Önce güneşe sonra bebeğinize kucak açın

Belki de bebek sahibi olmanızı geciktiren en önemli nedenlerden biri D vitamini eksikliğiniz. Evet, belki de bu kadar basit bir nedenle bebeğinizi kucağınıza alamıyorsunuz. Günde yarım saat yürüyüp, “güneş ışığıyla kavuşsanız” ve D vitamini takviyesi alsanız belki de attığınız her adım sizi “bebeğinize kavuşmaya” yaklaştıracak.

Nasıl mı?

D vitamini, sanıldığı gibi sadece kalsiyum metabolizması ayarlayıcısı değil aynı zamanda bir çeşit bağışıklık dengeleyicidir.

D vitamini eksikliği nezleden gribe solunum yolu enfeksiyonlarında direncin azalmasından meme, prostat ve pankreas kanserinin seyrinin olumsuz etkilenmesine kadar pek çok istenmeyen sonuca yol açabilir.

VÜCUTTA SAVAŞ İLANI

Vücudunuz D vitamininden yoksun kalınca adeta “kendi kendine savaş” ilan edebilir!

Bağışıklık sisteminiz, organlarınıza zarar verebilir (otoimmun hastalıklar). Astım, allerji, infllamatuar bağırsak, multipl skleroz gibi hastalıkların seyri olumsuz etkilenebilir. Tip 2 diyabette de hastalığın seyri bozulabilir. Hatta başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere, D vitamini eksikliğinin tüm ölüm oranlarında artışa neden olduğu, bilimsel yayınlarda gündeme getirilmektedir.

Yapılan diğer araştırmalar da göstermiştir ki kadınlar, D vitamini açısından erkeklerden daha şanssız… D vitamini eksikliği kadınlarda daha sık görülüyor. Vücuttaki düzeyi de, kadınlarda erkeklere göre daha düşük.

DOĞURGANLIĞI AZALTIYOR

Tahliller yapılırken, kısa bir süre öncesine kadar “alt tarafı vitamin” denilerek atlanılan bu “yaşam kaynağının” tükenmesi kadınların anne olma isteğini engelleyebiliyor.

Son dönemlerde İRENBE’ye gelen hastalarımıza tüp bebek uygulaması öncesi yaptığımız araştırmalarda biz de bu çarpıcı sonuçla karşılaştık. D vitamini düzeyi normal seviyede olan bir kadın hastamıza neredeyse hiç rastlamadık. Hastalarımızın tamamında tedaviye, D vitamini yüklemesi sonrasında başladık.

TEDAVİYİ GECİKTİRİYOR

Peki, neden D vitamini eksikliği kadının üremesini ve tüp bebek tedavisini olumsuz etkiliyor bunu açıklayalım;

D vitamini eksikliği, embriyo tutunma ve gebelik oranlarında düşmeye yol açıyor. Tüp bebek uygulamalarında D vitamini düzeyinin düzeltilmesi, yumurta rezervi azalmış hastaların tedaviye yanıtını artıyor. Aşırı uyarılma riskini de ortadan kaldırıyor.

Polikistik yumurtalık hastalığı olanlarda D vitamini normal düzeye yükseltildiğinde, antimüllerian hormon (AMH-yumurta rezervini gösteren hormon) düzeylerindeki aşırı yükseklik azalıyor ve yumurtlama tedavisini dengelemek kolaylaşıyor. Yine bu hastalıkta D vitamini eksikliği, insülin direncini artırıyor, yumurtlama düzensizliğini daha da bozuyor. Hirsutizm (aşırı tüylenme), androjen (erkeklik hormonu) yükselmesi, obezite (şişmanlık) ve kalp damar hastalıkları risklerini yukarı seviyelere taşıyor.

Eksikliğinde, tekrarlayan gebelik kayıplarında artış oluyor. Bu durumun da rahim içi tabakada bulunan bağışıklık hücrelerindeki dengesizliğe bağlı olduğu düşünülüyor.

Peki ya gebelik derseniz…

D vitamininin gebelikteki eksikliğinde de ortaya olumsuz bir tablo çıkıyor. Gebelik diabeti (şeker), preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), bakteriyel vaginosis (erken doğuma da neden olabilen kötü kokulu ve akıntılı vajinit), erken doğum ve düşük doğum tartılı bebek oranında artışa neden oluyor.

Peki, ne yapacağız…

Öncelikle doğasında “doğurganlık ve hayat verme” olan kadının, kendisiyle en güçlü bağı olan “doğa”yla yani güneşle iletişimini kesmemesi gerekiyor…

Ancak tüp bebek tedavisi yaparken zaman bizim için her şey demek. Bu nedenle biz zamanımızı kıymetli kullanacağız ve kadınların güneşle olan buluşma seanslarını beklemeden bu sorunun çözümünü D vitamini ampulleriyle hızlandıracağız…

Evet, siz doğaya çıkın, yürüyün, en az 10 dakika yüzünüze ve kollarınıza güneş ışığı gelecek şekilde güneşlenin ama bunun yanında D vitamini kullanın.

Ve bebeğinize kucak açmaya hazır olun…

İRENBE’de uyguladığımız tedavilerde gebelik oranlarımızda son zamanlardaki ciddi artışta, dondurulmuş embriyo transferi politikamızın yanı sıra D vitamini eksikliği sorununu çözmemizin de büyük etkisi oldu.

Baktık ki bebeklerimiz, anneleri güneşin cömertçe sunduğu D vitaminini almayınca dünyaya gelmekte nazlanıyor biz de süreci hızlandırdık.

Basit bir tahlil ve birkaç ampül D vitaminiyle tüp bebek tedavisinin maddi ve manevi yükünü azaltıp, anneleri bebeklerine kavuşturduk.

İRENBE’nin her geçen gün genişleyen aile fotoğrafına, yüzünde “güneş gibi gülüşler” olan yeni anneler ve bebekler katıldı.

 

Op Dr Kaan Bozkurt / Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı / İRENBE

 

 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş