endon
Neden Endometriozis Hastalığını Önemsemeliyiz?

Neden Endometriozis (Çikolata Kisti) Hastalığını Önemsemeliyiz?

 

MART ayı "ENDOMETRİOZİS FARKINDALIK AYI" dır hem de Tüm Dünyada!

Endometriozis (veya endometrioz veya Çikolata Kisti Hastalığı) kadın sağlığı açısından çok önemli bir hastalıktır. Elbette insan sağlığı denildiğinde her hastalık önemlidir. Diğer bir deyişle önemsiz bir hastalık yoktur. Peki neden biz "endometriozis" i önemseyelim?

Bu yazımda sizlere neden "endometriozis"i önemsemeliyiz konusunu maddeler halindeki gerekçeler ile anlatmaya çalışacağım. Sanırım sizleri "endometriozis"in ne denli önemli olduğuna ikna edebilirim.

1. Çok sıktır...Her 10 kadında 1 görülür. Hatta her ay adet sancısı yaşayan 10 genç kızdan 6 sında olduğu gösterilmiştir.

2. Her yaşta görülebilir...Tıbbi dokümanlar kadın yaşamının tüm evrelerinde, çocukluk, bebeklik, adölesan, üreme çağı ve menopoz sonrası dönemde endometriozisin görülebildiğini kanıtlamıştır.

3. Kadınlarda kasık ağrısının en önemli nedenidir...Kasık ağrısı kadın sağlığı açısından oldukça sık ve önemli bir yakınmadır. Süreğen kasık ağrılarının en sık nedeni de endometriozistir.

4. Kadınlarda görülen anormal kanamaların nedenlerinden biridir...Adet başlarken veya bitimi döneminde, genellikle kahve renkte lekelenmelerin önemli bir nedeni endometriozis varlığıdır.

5. Kadınlarda cinsel birlikteki ağrının en önemli nedenlerindendir... Endometriozisin odakları, rahim etrafında veya vajen ile bağırsak son kısmı arasında yerleştiğinde ilişkide yoğun ağrı yakınması olmaktadır.

6. İnfertilite (gebeliğe ulaşamama) sorunu... Endometriozis olan kadınlarda gebeliğe ulaşmada zorluklar olabilmektedir. Endometriozis, yumurta rezervini (sayısını) azaltabilmesi, tüplerin kapanmasına neden olabilmesi, salgıladığı bazı maddeler ile yumurta kalitesini olumsuz etkilemesi ve hem eşey hücrelerine hem de embriyoya zarar verebilmesi, embriyonun tutunmasını bozabilmesi ile gebeliğe ulaşmayı zorlaştırabilmektedir.

7. Son yıllarda kanser ile birliktelikleri açısından uyarıcı bilimsel yazılar çıkmaktadır...Özellikle bazı yumurtalık kanser türleri açısından endometriozisin risk oluşturduğu düşünülmektedir.

8. Süreğen (kronik) ağrının getirdiği psikolojik sorunlara yol açabilir...Genellikle endometriozis olgularında ağrı başta olmak üzere yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yakınmalar bu kişileri psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir.

9. Fiziksel olarak yorgunluk, gaz sancıları...Endometriozis, bu gibi belirsiz ama yaşam kalitesini etkileyen sorunlara yol açabilir...Bu yakınmalar pek çok farklı nedene bağlı olabilse de endometriozis de bu nedenlerdendir.

10. Tanı gecikmeleri -hem de dünyanın her yerinde- çok sıktır ve çok uzun yıllar doğru tanı konulamamaktadır...Yapılan araştırmalar endometriozis tanısının konulmasında ortalama 6-7 yıllık bir gecikme göstermektedir. Bunun nedenleri arasında ağrıların normal olabileceğinin söylenmesi yani "boş ver" denmesi başta gelmektedir.

İşte bu 10 gerekçeyle bizler endometriozisi kadın sağlığı açısından önemsemeliyiz. Adet sancısı olan kızlara "evlen veya çocuk yap bu ağrılar geçer demek yerine bu ağrıların nedenini araştırmaya çalışmalıyız. Bilgi paylaşımları veya konuya dikkatleri çekerek, yeni bilgileri takip ederek ve yeni bilgiler üreterek endometriozis ile mücadele vermeliyiz.

Tekrar belirtmeme izin verin; Mart ayı Endometriozis farkındalık ayı. Hep birlikte endometriozis konusunda farkındalığımızı artıralım...

Sağlık ve sevgi ile kalın.

Prof Dr. Ümit İnceboz

 

Önerilen kaynaklar
1. https://www.endometriosisdernegi.org  

2. Zondervan KT et al. Endometriosis. N Engl J Med 2020; 382:1244-1256.

3.Taylor HS et al.  Endometriosis is a chronic systemic disease: clinical challenges and innovations. Lancet 2021:397:839-852

4. Giudice LC. Clinical practice. Endometriosis. N Engl J Med. 2010; 362: 2389-2398

 

  • Gönderiyi Paylaş