pexels-photo-1036620
Giderek yaygınlaşan bir sorun : GENİTAL SİĞİLLER

Bu yazıda, özellikle genç kuşakta giderek yaygınlaşan ve önemli bir sağlık problemi haline dönüşen genital siğiller ile ilgili en çok merak edilen konuları güncel bilgilerin ışığında, sizler için soru ve cevap şeklinde derlemek amaçlanmıştır.

Genital siğil nedir?

Genital siğiller, HPV virüsünün neden olduğu, nemli genital bölgelerde yani kadında en sık vajen girişi, vajen ve anüs çevresi ile daha az rahim ağzında, erkeklerde ise penis ucunda, skrotumda (torbalarda), anüs çevresinde, ağrısız, et renginde deriden kabarık toplu iğne ucu gibi tek veya bir araya geldiğinde karnabahar görüntüsü verebilen lezyonlardır. Pek çok kişide görülmesi çok zor lezyonlar halinde de bulunabilmektedir. Bazen kanama görülebilmektedir.

Genital siğiller neden önemli halk sağlığı problemidir?

En sık bulaş yolu cinsel ilişki olan genital siğil etmeni HPV’nin, cinsel aktif kişilerin yaklaşık yarısında gelişecek kadar yaygın hale geleceği düşünülmektedir. Lezyonlar yani siğiller kadınlarda, erkeklere göre, daha sık görülmektedir.

HPV (Human Papillom Virus)’un özellikleri nelerdir?

HPV, 100’den fazla tipi olan bir virüstür. Çoğu HPV zararsız olmakla birlikte yaklaşık 40 kadar HPV tipi genital bölgede enfeksiyona yol açar. Yurt dışı kaynaklar kadınların ve erkeklerin %80 kadarının bir şekilde yaşamlarında HPV ile enfekte olduğunu belirtmektedir. HPV tipleri arsında özellikle genital siğilden sorunmlu olan tipler 6. ve 1. tiplerdir. Bazı HPV tipleri ise kanser açısından riskli kabul edilir; 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68. tipler bu grupta yer almaktadır. En riskli tipler 16 ve 18. tiplerdir; bu tip HPV mevcut olan olguların %20sinde 10 yıl içinde rahim ağzı kanseri geliştiği bildirilmiştir. Araştırmalar rahim ağzı kanserlerinin %70’inden HPV’nin sorumlu olduğunu göstermiştir.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Genital siğillere neden olan HPV deriden deriye temas ile en sık enfekte eş ile vajinal, oral veya anal seks ile daha nadiren farklı yollardan bulaşabilir. Diğer bir deyişle en büyük bulaş yolu cinsel temas olmakla birlikte cinsel temas olmadan da bulaşabilir.

Prezervatif tam olarak genital siğilden korur mu?

Prezervatifler büyük oranda genital siğil geçişini engellese de tam olarak önleyemezler. Prezervatifin kaplayamadığı genital bölge derisinden bulaş söz konusu olabilmektedir.

Genital siğil tanısı nasıl konur?

Ufak toplu iğne başı gibi birbirinden ayrı veya bir araya gelmiş şekildeki lezyonlar şüphe uyandırır. Ancak tanı hekim muayenesi lezyonların gözlenmesi ile konur. Şüpheli durumlarda ise alınan biyopsinin patolojik incelemesi ile tanı konulabilir.

Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğiller mekanik olarak (yakma, dondurma veya cerrahi olarak çıkarılması) veya kimyasal olarak (kremler, sıvı ilaçlar vb) tedavi edilebilirler. Tedavi yönteminin, kişideki lezyonun büyüklüğüne göre hekim tarafından belirlenmesi uygun olacaktır. Lezyonların ortadan kalkması tam bir tedavi ve visutan tam kutulunduğu anlamına gelmez, bir süre sonra genital siğil lezyonları tekrar edebilir.

Genital siğiller ne gibi sorunlara yol açabilir?

Genital siğiller tedavi edilmezlerse çok büyük boyutlara ulaşabilir, üzerinde enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda kötü kokulu akıntı ve kanama şikayeti olabilir.

Genital siğillere karşı aşı nedir, ne zaman ve kimlere yapılmalıdır?

Ülkemizde henüz rutin aşı programında olmamakla ABD’de kızlarda 9-26 yaş grubunun aşılanması tavsiye edilmektedir. Bazı üşlkelerde ise hem erkekler hem de kızların aşılanması önerilmektedir. Aşı mutlaka 3 doz halinde ve 6 ay içinde yapılmalıdır (0, 2 ve 6. Ayda birer kez olmak üzere).

Gebelikte HPV aşısı yapılır mı?

Bu sorunun cevabı ‘hayır’dır. Ancak, farkında olmadan aşı yapılmış gebelerde yapılan araştırmalar bebekte anormallik riskinde artış olmadığını göstermektedir. Bu durum aşının canlı aşı olmaması ile de uyumludur.

Aşı kaç yıl korur?

Mevcut aşıların 5 yıl kadar koruyucu olduğu kesin olarak düşünülmektedir. Daha sonrasında ise 26 yaşına dek hatırlatma dozu uygun görülmektedir.

Genital siğil varsa aşı yine de yapılmalı mı?

Ülkemizde mevcut aşılar bivalan (HPV tip 16 ve 18’e karşı) ve kuadrivalan (HPV tip 6,11, 16, 18’e karşı)’dır. Eğer bu tiplerin hepsi ile karşılaşmış ise aşı uygun değildir. Yakında ülkemizde de HPV’nin 9 tipine karşı aşı geleceği düşünülmektedir.

HPV aşısı olunmuşsa hiç kontrole gerek yok mu?

HPV aşısı tam olarak rahim ağzı kanserlerinden korumaz. Mutlaka normal smear (yayma) takiplerine devam edilmelidir.

Genital siğiller gebelikte zarar verir mi?

Genital siğiller gebelikte bağışıklık sistemindeki değişmeler nedeniyle büyüyüp çoğalabilir. Bu durumda eşlik eden enfeksiyon olup olmamasına çok dikkat edilmelidir. Genel bilgi olarak genital siğil mevcudiyetinde doığum şekli sezaryen olmalıdır. Aksi halde bebekte larengeal papillom (gırtlakta kabartılı lezyonlar) olabileceği bilinmektedir.

Akılda tutulması gereken en önemli husus şudur: Genital siğiller veya genel olarak HPV çekinilecek veya utanılacak bir durum asla değildir, varlığında hekim kontrolü ve gerekli tedavi şeklinin belirlenip düzenli izlemlerin yapılması şarttır.

Hepiniz sağlık ve mutlulukla kalın...

Prof. Dr. Ümit İNCEBOZ / Kadın Hast. Ve Doğum Uzmanı / İRENBE

 

 

  • Gönderiyi Paylaş