pexels-photo-545011
Erkekte Beslenme ve Yaşam tarzının Üreme Sağlığına olan etkisi

Besinlerle fazla enerji alınması ve hareketsizlik,  şişmanlığa ve onun doğurduğu hastalıklara sebep olur. Vücutda olan değişikliklerin  üreme sağlığını etkilememesi mümkün değildir. Şişmanlıktan rahatsız olanların dengesiz ve bilinçsiz zayıflamaları da, vucut için gerekli enerjinin alınamaması nedeniyle üreme sisteminde sorunlar oluştur. Erkeklerde sigara  ve alkol kullanımının sperm kalitesini bozduğu ve baba olma oranlarını düşürdüğü biliniyor. Sigara semen sıvısında antioksidan miktarını azaltırken, fazla alkol alımı da aynı yollarla sperm fonksiyonlarını bozar. Semen kalitesine  çevre kirliliğinin, yaşam tarzı değişikliklerinin ve beslenme tarzının etkisinin  de olduğu düşünülüyor. Bayanlarda yaşam tarzının yardımcı üreme tekniklerinde(YÜT) başarıya olan etkisi bilinirken, erkek üzerindeki araştırmalar yeterli değildir. Bu yılın ilk ayında Amerika Üreme Sağlığı Derneğinin yayını olan Fertility ve Sterility dergisinde YÜT uygulan erkeklerin yaşam biçimlerinin mikroenjeksiyon başarıları üzerine olan etkisini araştıran bir makale yayınlandı.

Bu araştırmada Braga D. ve arkadaşları Brezilya’da özel bir tüp bebek merkezinde, tedavi  öncesi 250 kişiye yaşam  ve  beslenme tarzını belirleyecek şekilde çoktan seçmeli anket formu doldurmuşlar. Mikroenjeksiyon öncesi ise yüz yüze görüşerek kişinin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam biçimini irdelemişler. Gıda kategorisi; tahıl, sebze, bakliyat, meyve, kırmızı et, tavuk, balık, süt ürünleri, tatlılar, alkollu içecekler, kahve ve kafein içeren içecekler olarak sınıflanmış, günlük alım miktarları belirlenmiş. Kişinin spor yapıp yapmadığı, diyette olup olmadığı , yediği öğün sayısı ve sigara alışkanlığı sorgulanmış, vücut kitle indeksi ölçülmüş.

Sperm parametrelerine olan etki ;

Sperm sayısının şişmanlıkla ve alınan alkol miktarı ile olumsuz, tahıl alımı ile ve öğün sayısı ile olumlu etkilendiğini,

Sperm hareketliliğinin  şişmanlıkla, alkol alımı ve  sigara içme ile olumsuz, meyva ve tahıl alımı ile olumlu etkilendiğini,

Sperm morfolojisinde (şekil buzuklukları) ise gıdanın ve yaşam tarzının etkisi olmadığını bulmuşlar.

Mikroenjeksiyon sonuçlarına olan etki;

Fertilizasyonu erkeğin kahve ve alkol alımı, bayanın ise sigara içmesi olumsuz etkiliyor.

İmplantasyonu erkeğin et ağırlıklı beslenmesi, kilo kaybetmek için perhizde olması, bayanın ise şişman olması olumsuz etkiliyor.

Gebeliği yine aynı şekilde erkeğin et ağırlıklı beslenmesi,kilo kaybetmek için perhizde olması,bayanın ise şişmanlığı olumsuz etkiliyor.

Düşük ihtimaline ise yaşam biçiminin ve gıdanın etkisi bulunamamış.

Bu araştırmada dikkati çeken tahıl, bakliyat, meyve tüketimi ve hergün  düzenli yemenin sperm kalitesi üzerine  olan olumlu etkisi, bu gıdaların içindeki mineraller, aminoasitler ve antioksidan vitaminlere bağlanıyor, düzenli alımı semen kalitesini arttırıyor.

Yine bu araştırmadaki sonuçlara göre erkeğin YÜT sırasında kilo vermek için perhiz yapması ,üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkiliyor. Et ağırlıklı beslenme de aynı olumsuzluğu gösteriyor. Etdeki olumsuzluk  xenoöstrojenlere bağlanıyor. Xenoöstrojenler et , süt, şarküteri ürünleri gibi yağdan zengin gıdalarda birikirler ve fazla  alımında semen kalitesini bozabilirler.

Özet olarak sigara, alkol alışkanlığı ve şişmanlık semen kalitesini bozarak  doğal yolla gebelik oranlarını düşürür.  Meyve, tahıl,  bakliyat ve sebze alımı ise sperm kalitesini arttırır. YÜT uygulanacaksa,  erkeklerin sigara , alkol ve kahve almamalarının yanısıra et ağırlıklı beslenmemeleri , öğün atlamamaları ve perhiz yapmamaları, ancak kilo da almamaları  önerilir. Bayanlar ise şişmanlığın ve sigara içmenin üreme sağlığı üzerine olan olumsuz etkisini bilmelidir.

 

Uz Dr Ferruh Zorlu / Üroloji Uzmanı

 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş