pexels-photo-112324
Senede bir gününüzü SMEAR Testine ayırın

Aktif cinsel hayatı başlayan her kadının senede bir kez jinekolojik muayene ve smear aldırmasının rahim ağzı kanserine bağlı ölümleri %50 oranında azalttığını biliyor muydunuz? Artık dünyaca kabul gören bir durum: RAHiM AĞZI KANSERİ ÖNLENEBİLİR.

Smear testi; rahim ağzında kanser öncüsü değişiklikleri saptamaya yönelik yapılan bir tarama testidir. 18 yaşını aşmış, aktif cinsel hayatı başlamış kadınlarda senede bir kez yapılması öneriliyor.

HSV, HPV gibi virütik enfeksiyonu olanlara, rahim ağzında daha önceden saptanan düşük veya yüksek dereceli lezyonu (CIN) olanlara ise 6 ayda bir yapılması öneriliyor.

Yapılması oldukça basittir ve ağrı olmaz. Normal jinekolojik muayene sırasında bir fırça yardımıyla rahim ağzından dökülen hücreler toplanarak ince bir cama yayılır ve fikse edilir. Patolog tarafından da mikroskop altında incelenerek raporlanır. Cama fikse etmeden firçanın direk alkollü kaba yayılarak gönderildiği thin prep yöntemi ise yanlış negatiflik (yani hastalık varken yok demek) oranını %4 lere düşürmüştür. Bu yöntemle rahim ağzı kanserine neden olduğu gösterilmiş HPV virüsünün de tipleri belirlenebilmektedir.

Smear testini ne zaman yaptırabiliriz derseniz; en uygun dönem adet bitimi sonrasındaki haftadır.  2-3 gün öncesine kadar cinsel iliski olmaması, vajinal fitil veya krem kullanmamış olmak, vajinal duş yapmamış olmak gerekiyor. Ayrıca vajinal kanama ve yoğun akıntılı vajinal enfeksiyon durumlarında sonucu etkileyebileceği için smear alınmıyor.

Menopozda da senelik mammografi ve kemik ölçümü ile beraber smear testinin de ihmal edilmemesi gerekiyor. Mümkünse gebelik öncesi yapılması daha uygun olsa da gebelik başında da daha önceden smear alınmadıysa muhakkak öneriyoruz çünkü gebelikte en sık görülen genital kanser maalesef rahim ağzı kanseridir. Gebelikte alınan smear testinin sanılanın aksine bebeğe ve anneye de hiç bir zararı yoktur.

Günlük hayatın koşturması içinde nelere vakit harcamıyoruz ki. Ama nedense iş kendi sağlığımıza gelince belki üşeniyoruz, belki korkuyoruz, belki sıkılıyoruz belki de bana bir şey olmaz diyoruz. 

Gönül ister ki tabi ki kimseye bir şey olmasın. Ama tedbiri de almak lazım öyle değil mi?. Artık içimizdeki korkularımızı atalım, üşenmeyelim ve 365 günde sadece bir günü kendimize ayıralım.

Ne dersiniz?


İletişim    : +90 (232) 464 58 88 

Watsapp :  +90 (532) 622 48 88 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş