WhatsApp Image 2019-08-23 at 180232
Embriyo Dondurma - Çözme tekniğinde gelişmelerin getirdiği yeni olanaklar

Tüp bebek uygulamalarında canlı gebelik oranları ve eve bebek götürme oranları, bu yöntem uygulanmaya başladığından beri geçen 30 yıldan fazla süredir, hem umutla bekleyen çiftlerin hem de tedaviyi üstlenen ekiplerin zihnini ve ruhunu en çok meşgul eden konudur.

Tüp bebek ekipleri çocuk isteyen çiftlerle daha ilk karşılaştıkları günden itibaren, hangi ek yöntemi nasıl uygulasak ta kucaklarına sağlıklı bir bebek versek düşüncesiyle sayısız seçenek düşünerek geçirirler hayatlarını.

İşte embryo dondurma çözme yöntemleri son yıllardaki gelişmeler sayesinde gebelik olasılığını arttıran en önemli olanaklarımızdan biri haline gelmiştir.Vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma ve çözme yöntemi, bunu iyi uygulayan laboratuarlar elinde % 10-15 i geçmeyen embryo kaybıyla çok başarılı gebelik oranlarına ulaşmamızı sağlamıştır.

Taze embryo transferinden sonra kalan embriyoları böyle yüksek bir verimle dondurma ve çözme olanağı, ilk transferde gebelik olmaması halinde tekrar zahmetli ve maliyetli tedavilere gereksinim kalmadan embryo transferi olanağı sunması yanısıra, en az taze embryo transferindeki kadar, yada daha yüksek gebelik olasılığı sağlamaktadır.Böylece bir kez yumurta uyarma tedavisi ve yumurta toplamı işlemiyle taze transferle birlikte en az iki, bazen üç kez embryo transferi mümkün olmakta ve toplamda % 60-80 oranında gebelik olasılığı sağlanabilmektedir.

Yine bu yöntem sayesinde, yumurta uyarma tedavisi sırasında rahimiçi tabakada (endometrium) yetersiz gelişme görülmesi yada yumurtaların aşırı uyarılması gibi problemlerle karşılaşıldığında, taze transfer rahatlıkla iptal edilip, embriyoların dondurulup, daha sonra bu sorunların yaşanmayacağı bir dönemde gebelik olasılığını da düşürmeden, hatta arttırarak rahimiçine yerleştirilmesi (transferi) mümkün olmaktadır.

Embryo dondurma ve çözme tekniklerindeki bu yeniliğin tüp bebek uygulamalarımızda yeni seçenekler yarattığı bir diğer problem de yumurta verimi (rezervi) azalmasıdır. Bu tür hastalarımızda maksimum yumurta sayısına ulaşmak için uygulanacak ilaç tedavilerinin rahimiçi tabaka (endometrium) üzerine olumsuz etkileri nedeniyle embryonun tutunma şansı azalmaktadır.Bu durumda taze transfer hedeflendiği takdirde, yumurta sayısından feragat edecek şekilde yumurtlama tedavileri yumuşatılıp, daha az sayıda yumurta ve embryoya ulaşmakla, verimi arttırıcı bir tedavi yapılıp, rahimiçi tabaka (endometrium) kalitesinden ödün vermek ikilemi arasında kalınmaktadır.Vitrifikasyon (hızlı dondurma ve çözme) tekniğinin embriyolarda doğru uygulanması halinde bu sorun kolaylıkla ortadan kalkmaktadır. En çok sayıda ve kalitede yumurta ve embriyo elde edebileceğimiz ilaç tedavileri çekinmeden uygulanarak, elde edilen embriyolar dondurularak biriktirilebilir ve rahimiçi tabaka (endometrium) daha sonra transfer için ideal koşullarda hazırlanarak gebelik şansı ciddi ölçülerde arttırılabilir.

Tüp bebek laboratuarında yeterli donanım ve bu alanda deneyimli ekibin bulunması halinde, bu yöntemlerin liberal olarak kullanılarak gebelik oranlarında ciddi artışlar sağlanması önümüzde yeni ufuklar açacaktır.

Op Dr Kaan Bozkurt / Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanı / İRENBE

 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş
img