glusite
Embriyo Yapıştırıcı (Embriyo Glue) Nedir?

Embriyo yapıştırıcı tüp bebekte başarıyı arttırıyor

1 yıl boyunca korunmasız düzenli ilişki sonrası gebeliğin meydana gelmemesine “infertilite” yani kısırlık denir. İnfertilite sorunu yaşıyorsanız tüp bebek tedavisi sizin için doğru bir yöntem olabilir. Tüp bebekte başarı şansı tek bir etkene bağlı olmadığından gebe kalma şansınızı arttırmak için farklı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden biri olan “embriyo yapıştırıcı” (embriyo glue) embriyonun anne rahmine tutunmasını, gebelik oranlarını ve canlı doğum oranlarını arttırmaktadır.

Embriyo yapıştırıcı (embriyo glue) nedir?

Embriyo yapıştırıcı içerisinde yüksek konsantrasyonda “hyaluronan” bulunan bir transfer medyumudur. Hyaluronan rahmin doğal ortamında bulunan, embriyonun rahme tutunma sırasında artış gösteren bir moleküldür.

 Tüp bebek tedavi sürecinde embriyo transferi, en kritik ve hassas aşamadır. Bir tüp bebek tedavisinde en yüksek kalitedeki embriyolar seçildikten sonra rahme transfer edilir. Başarılı bir implantasyonun (rahme tutunma) gerçekleşmesi, embriyo ve rahim duvarı arasındaki iletişim ile gerçekleşir. Embriyonun yerleştirilmesi, implantasyonun gerçekleşmesinden hemen önceki çok önemli adımdır.

Embriyo yapıştırıcı yöntemi, embriyo transferi sırasında kullanılan ve embriyonun rahme yerleşmesini destekleyen, bilimsel olarak kanıtlanmış bir protokoldür.

Özellikle de, daha önce başarısız bir tüp bebek tedavisi döngüsü geçirmiş ve 35 yaşın üzerindeki kadınlar için etkili olabileceği belirtiliyor. Son 10 yıllık süreçte ön plana çıkan Embriyo yapıştırıcının bir tüp bebek tedavisi döngüsünün en önemli aşamalarından birinde, embriyo transferi aşamasında, embriyonun rahme tutunma şansını arttırarak, tedavide başarı şansını da arttırıyor.

Embriyo Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Rahim içinde bulunan “hyaluronan” adlı proteini içeren embriyo yapıştırıcı, seçilen kaliteli embriyoların rahme yerleştirilmesinden hemen önce, embriyonun bir süre bu medyum içerisinde bekletilmesi şeklinde kullanılır. Daha sonra embriyo, bu sıvı ile birlikte rahme transfer edilir.

Başarı oranı yüksek mi?

Embriyo yapıştırıcı, gebelik oranlarını anlamlı bir şekilde artırır. Araştırmalarda, düşük riskini ya da hamilelik komplikasyonlarını artırmadığı gösterilmiş. Ancak çiftlerin bunu bir mucize gibi algılamamaları gerekir.

Embriyo Yapıştırıcı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Embriyo yapıştırıcı, son 10 yıldır tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için kullanılan uygulamalardan biri. Uzmanlar, başlangıçta embriyo yapıştırıcının etkinliği konusunda şüpheliydi. Ancak son yıllarda, yapılan bilimsel çalışmalarla bu görüş değişmeye başladı.

Günümüzde, embriyo yapıştırıcı çeşitli tüp bebek merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Uygulamayla ilgili bilimsel araştırmaların ve kanıtların sayısı da her geçen gün artıyor. Uygulama, bazı tedavi döngülerinde diğerlerinden daha faydalı olabilir. Ancak, yine de elde edilen veriler ümit vericidir.

Yüksek hyaluronan konsantrasyonu embriyo yapıştırıcı’sını rahimdeki sıvıların dokusuna benzer olacak şekilde yoğunlaştırır ve bu nedenle bu sıvılarının daha iyi karışımı embriyonun sürüklenmesini en aza indirir.

Ayrıca hyaluronan rahmin iç duvarı ve embriyonun yüzeyindeki moleküllere bağlanak embriyo-rahim iç duvarı arasında köprü görevi görür. Bu şekilde embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olur.

Merkezimizde tüm tüp bebek tedavilerinde transfer aşaması sırasında “Embriyo yapıştırıcı” kullanılmaktadır.

Uzm. Emb. Banu BOZ ENİSELER

İrenbe Tüp Bebek merkezi, IVF laboratuvar sorumlusu

  • Gönderiyi Paylaş