Mucizelere İnanır mısınız?

Bazı Hikayeler var ki paylaştıkça güzelleşir, büyür, yeşerir.

'Umut' olur, 'derman' olur, dillere 'şükür' olur...

İstiyoruz ki; hiç kimse inancını yitirmesin, mücadelesinden vazgeçmesin!

Hayat herkes için sürprizlere gebe, yeter ki siz pes etmeyin.  

Didem hanımın merkezimize gelmeden önce negatif deneme ve gebelik kayıpları vardı. Merkezimizde 'kişiye özel planlanan tedavi yöntemi' ile bağışıklık sistemini güçlendiren ve gebe kalma şansını yükselten serum tedavisi uygulandı. Gebelik döneminde de merkezimizi tercih eden ve sıkı bir takibin ardından yavrusu Gülce'ye kavuşan annemizin hikâyesini ile baş başa bırakıyoruz.

 

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı yukarıda izleyebilirsiniz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Sizi yakından tanıyabilir miyiz ? Kaç yıllık evlisiniz?

Ben İl Sağlık Müdürlüğü saymanlık biriminde çalışıyorum, eşim ise inşaat sektöründe çalışıyor. 6 yıllık evliyiz, ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştık ve hızlı bir şekilde evlendik.

Çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz?

Yaşımız gereği hemen çocuk sahibi olmayı istedik ama hayat size plan yaptırmıyor. Evlat sahibi olmamız 5 seneyi buldu.

Tüp Bebek tedavi süreciniz nasıl başladı?

Kendiliğinden gebe kaldım ve maalesef ki ilk gebeliğim düşük ile sonuçlandı. Düşük sonrası doktorumuz bazı testler yaptırdı.  Bu test sonuçlarına göre Tüp bebek tedavisi önerildi. Sonrasında Üniversite hastanesine başvuruda bulunduk; testler, prosedürler derken epey bir zaman geçiyor. O süreçte hem gençlerin hem de daha ileri yaştaki çiftlerin aynı istek için mücadele ettiğini gördüm, kendimi yalnız hissettiğim o anlarda yalnız olmadığımı net bir şekilde fark ettim.

Sıra bize geldiğinde tüp bebeğe gerek kalmadan gebe kaldığımı öğrendim. Bu, benim için bir mucizeydi.  Sevincim maalesef uzun süremedi, 6 hafta sonrasında dış gebelik olduğunu öğrendik. Dış gebelik nedir bilmiyordum, kafamda korkular artıyordu. Bir operasyon ile gebeliğim sonlandırıldı. Sonrasında beklemek istemediğimiz için hemen Tüp Bebek tedavisine başladık. Başlanılan tüp bebek tedavisi ne yazık ki negatifle sonuçlandı. 6 ay sonrasında kendiliğinden bir gebelik yaşadım. Yaptırdığım test sonuçları yine dış gebelik ile sonuçlandı.

Ailece inanamadık, farklı doktorlara da gitmemize rağmen sonuç yine aynı oldu. Gebeliğime laparoskopik işlemle son verildi. Çevremdekilerin biraz dinlen demesine rağmen ben içimdeki sesi dinleyerek beklememeyi tercih ettim.

Çünkü zamanla yarışıyordum, kaybedecek vaktim yoktu.

Peki, İrenbe ile tanışma hikâyeniz nasıl oldu?

Eşimle arabada giderken radyodaki İRENBE’NİN ücretsiz görüşme reklamınızı duyduk. Zaten sosyal medyada takip ettiğim guruplardan isminizi duyuyordum ama bir zaman varmış ve o günmüş; radyoda isminizi duyunca hemen telefon açıp randevu aldım.

İrenbe’ye geldiğinizde neler hissetiniz?

Randevu günümüzde içeri girdiğim an karşılaştığım ilgili tavrınızdan etkilendim, sadece bana değil diğer hastalarınıza da tavrınızın aynı olması hoşuma gitti. Kaan Bey’le tanıştık, hikâyemizi anlattık. O kadar kendinden emin bir tavrı vardı ki bundan etkilenmemek imkânsızdı. O an anladım ki her şeyden önce bir kadının doktora ve ekibe ısınması çok önemliymiş. Güven ilk başta geliyormuş, sadece bir görüşelim düşüncesi ile geldiğim merkezinizde hemen tedaviye başlamak istedim. Yeni bir umutla odadan dışarı çıktık, heyecandan titreyen elimde reçete ile hemen eczaneye gittik.

Bizdeki tedavi sürecinizi anlatır mısınız?

Doktor Bey ilk olarak histeroskopi işlemi olmamı önerdi. Daha önce o kadar çok işlem yaptırmıştım ama ilk kez histeroskopi oldum. Sonrasında hemen iğnelere başlandı. Kendime iğne yapabileceğimi hiç düşünmemiştim ama iş başa düşünce biz kadınların yapamayacağı bir şey yok.

Göbekten yaptığım İğnelerden karnım morarıyordu, ama ben bir kere bile “ah” demedim. Hep “bitecek bu iğneler” diyordum.

Yumurta toplama işlemi olduktan sonra sizden gelen telefonu hatırlıyorum; 12 yumurta toplandı, 9 tanesinin döllendiği söylendi. Embriyolarım İlk kez bu kadar sayıya ulaşmıştı. Eşim de ben de çok mutlu olmuştuk.  

Transfer günü idrara sıkışık girme durumum bile beni strese sokuyordu. Ama o gün kulaklıkla bütün gün müzik dinledim, bana çok iyi geldi. Kaan Bey’le sohbet ediyordum ki transferin bittiğini söylediler. Transferin nasıl geçtiğini anlamadım bile.

Kaan Bey, daha önce kayıplar yaşadığım için bağışıklık sistemini güçlendirdiği için serum tedavisi olmamın uygun olacağını düşündü. transferden sonra belirli günlerde yaklaşık 12 saat süren bir serum tedavisi uygulandı.

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz ilk andan bahsedelim… Neler hissetiniz?

Hastaneye gelmeyi beklemeden dayanamayıp 9. gün evde yaptığım test sonucu tek çizgi çıktığında çok üzülmüştüm...

Biraz zaman sonra tekrar baktığımda ise test sonucunun iki çizgi olduğunu gördüm; ertesi günü kan vermek için zor bekledim.

Hastanede yapılan sonuçta kan değerim 101 çıktı. Hiç unutmuyorum ki eşim sonuca baktı ve heyecansız bir şekilde: “Didem, sonuç pozitif değer yüksek çıkmış.” dedi. Biz bu arada beta hcg uzmanı olduk, iki dış gebelikten sonra artışı kontrol etmemiz gerektiğini öğrendiğimizden eşim “dur bakalım, sevinmeyelim” dedi. Ben de ne hissettiğimi anlayamadım o an çığlık atmam lazım sevinçten ama yoğun bir şekilde korku başladı.  O ilk 2 gün geçmedi. Benim için değer katlanacak mı diye geçen en uzun geceler oldu ve çok şükür korkulan olmadı.

Hamileyim, ailece kimse de sevinç yok ama bu arada ‘aman kızım dikkat et dur bakalım’lı cümleler kesilmiyor. Neyse Kaan Bey muayene etti ve nihayet kese görüldü, artık kalp atışlarını bekliyoruz.

Evde müthiş bir kanama geçirdim, daha önce de düşük yaptım ama bu sefer ki daha fazla bir kanamaydı. Yakınlarda bir hastaneye gittiğimizde doktorlar düşük yapmaya başladığımı söylediler. Annem, eşim ve arkadaşlarım yanımda perişan olduk. Doktor, ‘hastaneye yatmalısın’ dedi ama biz hemen Kaan Beyi aradım,  sabah İrenbe’ye gelmemi söylediği için, hastaneden çıktım.  Sabaha kadar düşük yapıyorum zannederek bekledim. Sabah pijamalarımla birlikte kürtaja hazır geldim.  Kaan Bey muayene ettiğinde bana bebeğimin kalp atışını dinletti. Benim için dünyanın en güzel sesini duyduğum unutulmaz bir andı. O kadar bitkindim ki Kaan Beye sarılmak istiyordum ama halim yoktu. Kesenin alt tarafında kanama olmasına rağmen Gülce hayata tutunmuştu.

Sıkı bir takibin ardında Gülce’yi sağlıkla kucağınıza aldınız. İlk karşılaşma anınızı anlatır mısınız?

Ve o gün gelmişti. 39. haftayı heyecan ile doldurduk. Doğuma girdiğimde doktorumun konuşmaları, benim korkularım derken ne olduğunu anlamadım. Birde baktım ki Gülce yanımda fotoğraf çekiliyorum!

Size şunu söyleyebilirim; Allah isteyen herkesi aratmadan evlat sahibi yapsın, o duygu var ya tarifsiz bir sevgi…

Bu arada 9 yaşında çok tatlı bir köpeğiniz var. Tedavi ve gebelik sürecinizi nasıl etkiledi?

Tarçın 10 yıldır bizimle, en büyük hayalimdi onları birlikte büyütmek. Tedavi sürecinde onunla olmak çok iyi gelmişti.

Tarçın, hamileyken bana çok yardımcı oldu. Köpeklerin pozitif bir yapıları var, sizi güldürüyor, bakışları sizi rahatlatıyor. O kadar stresli günler geçirirken onunla top oynamak, yürüyüşe çıkmak inanılmaz bir motivasyon oldu.

Gelelim “Bebekli evde köpek olmaz!” diyenlere…

Tabii ki; herkesin kendi seçimi eleştiren de oldu “bravo” diyen de!

Zor mu? Evet zor!

Ama değer mi? Kesinlikle evet!

Çektiğim videoları izledikçe çok doğru bir karar verdik diyoruz. Aralarında müthiş bir bağ var. Yemek olayı haricinde araları çok iyi, çünkü Gülce ne yerse Tarçın’a da veriyor, bu da beni zorluyor tabi.

Demem o ki evlerinde evcil hayvanları olan ve bebek düşünenler tercih yapmak zorunda değilsiniz, sadece daha dikkatli davranarak bebeğinize müthiş bir duyguyu öğretebilirsiniz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

En başta size, hikayemi başka tüp bebek tedavisi yapmak isteyenlere ulaştıracağınız için teşekkürler.

Tedaviye başlarken “Olacak, bu sefer olmasa da bir gün olacak” diyerek başlayın, umudunuz var olsun, mucizelere inanın...

Doktorlarıma ve kocaman İrenbe ailenize bizi de kabul ettiğiniz, kızımızı kucağımıza almamızı sağladığınız için teşekkürler.

Bu arada sekreter ve hemşire kadronuza da teşekkür etmek istiyorum. Bazı soruları defalarca sormama, randevuları hep erken bir güne almak istememe rağmen beni hiç kırmadılar.

Son olarak benimle birlikte hiç vazgeçmeyen eşime, aileme ve arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum.

  • Gönderiyi Paylaş