blog image
Bir Dilek tuttular İki oldu

Özsürücü çifti, 9 yıllık evliliklerinin ardından hayatlarındaki en önemsedikleri varlıklarına İrenbe’de kavuştular.

 

Hikayenin tamamını ailemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Sizi tanıyabilir miyiz?

Turgutlu’da yaşıyoruz, ben serbest meslekle uğraşıyorum, eşim ev hanımı. 9 yıldır evliyiz

Kaç yıldır tedavi görüyor sunuz?

İlk 1 sene eşimle çocuk düşünmüyorduk. Düşünmeye başladıktan 5 ay sonra tedaviye başladık. Yakın çevremizde çocuğu olmayanlar olduğu için, acaba bizim de olmazsa tedirginliği doğal olarak bizi de sarmıştı. Tedaviye başlamakla çok doğru bir karar verdiğimizi bir kere daha anlıyoruz. Belki bir üç, dört sene bekleseydik,  bizim için daha geç olabilirdi.

Peki bir sorununuz var mıydı?

İrenbe’ ye başlamadan önce hiç bir sorununuz yok dediler. Kesinlikle bu sebeplerden dolayı bu ya da şu demediler. Dilek hanıma başladıktan sonra benim polikistik over olduğumu öğrendim. Bunun dışında başka bir sorunumuz yoktu. Her zaman çocuğumuz olacak diye birbirimizi telkin ettik.

Kaç kere tedavi girişiminde bulundunuz?

Biz 4 kere aşılama, 4 kerede tüp bebek tedavisi görmüştük. Çok yorulmuştuk. Ama hep inandık. Arada ‘’tamam, olmuyor, bırakalım’’ dediğimiz de oldu. Ve tekrar denemeye karar verdik. Sabrettiğimize değdi ve Olgar ile Ebrar’ a 5. denememiz neticesinde kavuşabildik.

İrenbe'den önceki aşamalarınızı anlatır mısınız?

İlk İrenbe' ye başlamıştık. Daha sonrasında başka bir yere geçiş yaptık. Bu süreçte 2 aşılama ve bir tüp bebek yaptırdık ama olmadı. Bir merkezin hiç ilaç olmadan direk yumurtalıklar üzerinde ki çalışmasını öğrenince bir de onu denemeye karar verdik. Sadece bir yumurta yerleştirildi. O kadar acı hissettikten sonra ilaç ile tedavi olsaydım daha iyi olacaktı diye düşündüm. Tek farkı bütün operasyonları yine geçiriyorsunuz, sadece bir iğne yememiş oluyorsunuz. Özet olarak ilaçsız tüp bebek de başarısızlıkla sonuçlandı. Bu sonuçtan sonra İstanbul' a gittik. 

Baba;

İstanbuldaki doktorumuz aslında ülkemizde ilk tüp bebek yapan insanlardan bir tanesi idi. Kendisi haftanın 4 günü Belçika da,  3 gün Türkiye'de çalışıyordu.  En son kendisi ile bir diyaloga girdim. “ Eğer bizim burada umudumuz az ise, lütfen bizi Belçika'ya götürün. Bizi çocuk sahibi yapın ” dedim. Sağ olsunlar çok ilgilendiler ama orada da olmayınca iyice hüsrana uğramıştık. Ve bir daha tüp bebek yaptırmama kararı aldık.

Anne;

Ama orda şöyle bir şey vardı ki takip eden doktorla görüşemiyorduk.  Asıl doktorumuzla görüşmemiz ise günlerce beklemenin ardından gerçekleşiyordu.  O yüzden psikolojik olarak daha çok gerilmeye başladık. Bu sefer olacağı varsa da olmayacak düşüncesi ile strese girmeye başladık.

Peki İrenbe’ de yaşadığınız aşamaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Anne;

İrenbe’ de ilk denemede yumurtalar toplandı, Dilek Hanım toplanan yumurtaların o deneme için iyi sonuç vermeyeceğini bildiği için, benim de daha fazla umutlanmamam için yarım bırakmayı ve transfer yapmamayı önerdi.  Bu şekilde yarım kaldı. ‘’Artık yumurtalarının sorununun ne olduğunu biliyoruz. Hazırlanarak tekrar deneyeceğiz’’ dedi. Tedaviden sonra normalde 2 ay bekleniliyor. Biz Haziranda tekrar başladık, Temmuzda ise hamile kaldım. Dilek hanım bana bir önceki tedavi sonuçlarına bakarak özel bir tedavi uyguladı ve bu defa toplanan yumurtaların neredeyse tamamı sağlıklı idi. 

Burada İrenbe' de geçirdiğim süreç çok farklı. Hakkınızı ödeyemem özellikle de Dilek Hanım'ın. Bilgilendirme konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Sorduğumuz her soruya cevap alabildik. Tüm ekip bizimle aynı heyecanı paylaşıyor gibiydi. Hissettiğimiz sıcaklığı kelimelere dökmekte zorlanıyorum.

Dilek hanıma şunu söylemiştim; “ - Olmuyorsa bir kez daha, bir kez daha deneyelim. Artık doktor arayışına girmek istemiyoruz.” Kendisinden biz o elektriği aldık. Doktorumuzu bulduk ama ne yazık ki geç bulmuşuz.

Sonucu nasıl öğrendiniz?

Baba;

Eşimin hamile olduğundan ilk benim haberim oldu. Tedaviye başlandıktan sonra eşimin dinlenebilmesi için telefonlarını ben aldım! Her telefonla stresinin arttığına inanıyordum. Tüp bebek sonucu için haliyle İrenbe’ den arıyorlar ama ulaşamıyorlar. Beni aradılar. O sırada araba kullanıyordum. Sevinçten arabadan aşağıya inemedim. O anda Dilek hanımı nasıl sevindirebilirim diye düşünmeye başladım. Ona o kadar çok değer veriyoruz ki ona bütün hediyeleri alsak ona borcumuzu ödeyemeyiz. Çiçekçi bir arkadaşımı aradım. Hemen 1000 tane rengarenk gül hazırlamasını ve Dilek hanım' ın merdivenlerinden başlayıp odasının içine yaymasını rica ettim… Şaşırtmak istedim kendisini.

Hakikatten İrenbe bu işi takım halinde götürüyor. Ne mutlu. Bu ekibi kurmak güç bir şeydir. Dua ediyorum kimler kurduysa, kimler seçtiyse. İzmir’de ilk tüp bebek merkezi değil mi?

Evet ilk

Başka çocuk düşünüyor musunuz?

Baba;

Yakın çevremden 4-5 çocuk olsun diyenler var. Buna karşı değilim ama Allah bir kız bir oğlan vermiş. Kızkardeşim ve ben çok mutluyduk. İstiyorum ki benim de çocuklarım aynı şekilde rahat etsin. 2 oğlan olsaydı bir kız arardık. 2 kız olsaydı oğlan arardık. İkisinden de tattırdı Allah. Tabiî ki eşimin de fikri çok önemli. Zaten İrenbe’ de dondurulmuş embryolarımız ve 5 yıl süreyle kararımızı gözden geçirme şansımız var.

Bize düşen onları en güzel şekilde yetiştirmek. Misal veriyorum kızım “ baba ben Ortadoğu Teknik Üniversitesini kazandım” dese ben bu haberle mutlu olacağım için, onu mükâfatlandırmam lazım. Onları en güzel şekilde okutmak, yetiştirmek varken daha fazlasına gerek yok diye düşünüyorum kendi kendime.

Bakımları zor oluyor mu ikizlerin?

Tabii ki zorlukları var. Ama bazen bırak başkaları yapsın dediklerinde, hayır diyorum ben yapacağım. Zor oluyor ama olsun; ben o zorluğu bekledim, buna değer yani. Bir yandan birinin yemeğini yedireyim, biter bitmez diğerinin banyosunu yaptırayım.. Bu yoğun tempoyu yaşamak bile bana mutluluk veriyor.

Size çok teşekkür ediyoruz bu röportaj için… Çocuklarınızla birlikte mutlu bir hayat dileriz.

Biz teşekkür ederiz. İrenbe’ye ve doktorumuz Dilek Hanım’a özellikle çok teşekkür ediyoruz.

Çocuk sahibi olmak isteyen herkese mutlaka tedaviye devam etmelerini öğütlüyoruz. Çünkü İRENBE “Umudun hayat bulduğu bir yer!”

 

  • Gönderiyi Paylaş
img