Lina'nın Hikayesi

Ve karşınızda güzeller güzeli Lina'nın hayata tutunma hikayesi.

Hayat bazen hepimizi farklı farklı sınar, sayısız sınava tabii tutar. Ama bir gerçek var ki sabır ve zamandan kuvvetli bir şey yok.

Merkezimize gelmeden önce negatif sonuçlanan denemeleri olan annemizin ağzından yaşadığı süreci sizlerle paylaştı.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı yukarıda izleyebilirsiniz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

31 yaşındayım. Eşimle ortak arkadaşlarımız aracılığıyla tanıştık ve evlendik. 7 senelik evliyiz. Evlendikten bir sene sonra da çocuk sahibi olmayı düşünmeye başlamıştık. Gebe kalamayınca bir sorun olduğunu hissettim.

İrenbe’ye gelmeden önce başka merkezlerde denemeleriniz oldu mu? Neler yaşadınız?

Öncelikle hemen araştırmalar sonrası bir doktora muayene olduk, tahliller yapıldı, kanal filmi çekildi, iki tüp kapalı denilince tüp bebek önerildi ve tüp bebek serüvenimiz böylelikle başladı.

Sonrasında özel bir hastanede 3 kez tüp bebek denemem oldu;

ilk denemede başarısız oldu, arkasından ikinci denemede boş gebelik oluştu ve kürtaj oldum; kürtaj sonrası rahim duvarı yapıştığı için histeroskopi olmak zorunda kaldım ve bu işlemden sonra üçüncü denememde kimyasal gebelik oldu.

Sonrasında tavsiye üzerine İstanbul’da çok bilinen bir doktorda aramaya başladım.

Burada çekilen yeni kanal filminde tüplerimin açık olduğunu öğrendim fakat rahimde yapısal bir anomali tespit edildi, bunun düzeltilmesi için iki operasyon oldum ve bu operasyonlar sonrası belki kendiliğinden gebelik oluşur diye bir yıl akışına bıraktım.

İrenbe ile yollarınız nasıl kesişti?

İşte bu bir yılın sonunda çok sevdiğimiz bir doktor aile dostumuzdan İrenbe ve Kaan Bey gitmemi tavsiye etti ve gitmem konusunda teşvik etti. Böylece sizlerle tanışmış oldum.

Merkezimize ilk geldiğiniz andan itibaren ne hissettiniz? Duygularınızı alabilir miyiz?

Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum İrenbe’de bir aile ortamı var, herkes büyük hassasiyet ve ilgi ile yaklaşıyor. İlk izlenimlerim bu yöndeydi, sevgili doktorum Kaan Bey’in detaylı şekilde beni ve eşimi bilgilendirmesi, ilgisi ve titizliği beni çok etkilemişti. Nihayet evet, doğru yerdeyim dedim kendime!

Merkezimizde nasıl bir tedavi yöntemi uygulandı?

Daha önce hiç kullanmadığım ilaçlar ve çeşitli vitamin destekleri verildi ve tedavim başladı. Hatta beslenme şeklimle ilgili dahi bilgilendirildim. Doktorumuz, embriyolarımızı dondurduktan sonra rahim içi hazırlama aşamasına başladı. Benim için de en zor kısım buydu, Kaan bey çok farklı yöntemler, ilaçlar kullandı. Sonucunda da her şey yolunda gitti. Rahimde yeterli kalınlık sağlandı.

Gebe kaldığınızı ilk öğrendiğiniz an neler hissettiniz?

Önce çok mutlu oldum. Tarif edilemez bir his bu, ama sonra geçmiş tecrübelerin getirdiği korkular oldu.

Gebelik süreciniz nasıl geçti?

Aslında zor geçti, ilk üç ay sürekli lekelenmeler oldu.

Hatta İrenbe’ ye ilk ultrason öncesi çok büyük bir kanamayla gelmiştim şükür ki doktorum ve ekibi sayesinde onu da atlattık.

Sonraki aylar nispeten daha rahat ve heyecanla geçti.

İlginç bir anınız var mı?

Sanırım heyecanla geçtiği için günler çok anımsayamıyorum ama yukarıda bahsettiğim merkeze kanamalı gittiğimde düşük yaptığımı düşünmüştüm ama Lina benimleydi. Hemşirelerle sarılıp ağlaşmıştık mutluluktan, bunu hiç unutamam.

Lina'yı kucağınıza aldığınız anki duygularınızı öğrenebilir miyiz?

Önce rüya mı acaba dedim,

sonra onu yanağıma yaklaştırdıklarında sesimi duyar duymaz ağlamayı kesti, o anı anlatmak çok güç, bambaşka bir his.

Son olarak, Tüp bebek düşünen diğer çiftlere söylemek istedikleriniz var mı?

Öncelikle tüp bebek biir ekip işi. Doktoruyla, hemşiresiyle, embriyoloji ekibiyle herkesin tam uyumlu olduğu bir merkez seçmek, kendilerini rahat hissedebilecekleri bir merkezde bu işi yapmaları çok önemli.

Özellikle anne adayları için çok stresli bir dönem, ama sonucu görünce her şey unutuluyor.

 

  • Gönderiyi Paylaş