blog image
İnandılar, Sabrettiler ve Başardılar...

2006 yılında evlenmeye karar veren çiftimiz evliliklerinin 2'nci yılında mutlu yuvalarını bir çocukla taçlandırmak isterken, bazı şeyler umdukları gibi gitmedi. Yaptıkları uzun araştırmalar neticesinde 2009 yılında İrenbe ile tanışan çiftin mutlu sona ulaşan hikayesi tam da burada başladı...

İrenbe ekibine ilk günden itibaren güven duyan annemiz, hayallerini doktoruna emanet etti. Yapılan aşılama uygulamasından sonuç alınmamasının ardından umudunu yitirmeyen çiftimiz vakit kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlanıldı. Bu süreçte eşi baba adayımız da, karısına olan desteğini bir dakika olsun üzerinden çekmedi. Ve beklenen sonunda oldu... Yapılan ikinci transferin ardından anne adayımız o güzel haberi doktorundan aldı.

Hamileydi...

Mutlu çift, keyifli geçen hamilelik sonrasında biricik oğullarına kavuştu... 5 yaşına gelen oğullarına ve eşi  'kardeş' ısrarlarına dayanamayan annemiz, 2010 yılında elde edilmiş olan embriyoların kullanılmasıyla 2017 yılında güzeller güzeli kızına kavuştu. Şimdi onlar dört kişilik mutlu bir çekirdek aile...

Annemiz duygularını, “Alınacak yeni ve kocaman sorumlulukların ağırlığına rağmen dünyaya senden ve sevdiğin insandan bir parça olan yavrunu getiriyor olmak belki de bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği mutluluklardan en büyüğü. İrenbe’nin bizlerin hayatına dokunmuş olması ve ailemize güzellikler katmış olması bizler için büyük bir mutluluk kaynağı” sözleri ile ifade ediyor...

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Öncelikle sizi ve eşinizi biraz tanıyalım?

Merhaba... Ben  1980 yılında Eskişehir’de dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Bilecik’te aldıktan sonra lisans eğitimimi Ankara’da tamamladım. 2013 yılında ODTÜ Ekonomi Bölümü'nden mezun oldum. Halihazırda özel bir bankada müşteri ilişkileri yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuk annesiyim. Çalışma hayatımın ve anneliğimin yanı sıra Yaşar Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü'nde yüksek lisans öğrencisiyim. Tez çalışmalarıma devam ediyorum.

Eşimi 1980 doğumlu. İzmirli olan eşim ilk ve orta öğrenimini bu şehirde bitirdikten sonra ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Kendisiyle üniversiteden tanışıyoruz. Kendisiyle 2005 yılı sonlarında tanışıp 2006 yılının Eylül ayında evlendik.

Peki çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz?

2006 yılında evlenmiş olmamıza rağmen evliliğimizin ilk 2 yılında çocuk sahibi olmayı düşünmedik. Takip eden dönemde çocuk sahibi olmayı istememize karşın bu işin tahminimizden daha zor olacağını fark ettik. 2009 yılı sonlarına geldiğimizde yolumuz İrenbe’ye düştü.

İrenbe ile tanışma hikayenizi öğrenebilir miyiz ?

İrenbe bizim normal yollarla gebelik elde edemeyişimizin nedenini araştırmamız esnasında başvurabileceğimiz doğru bir adres olarak göründü. Tanışıklığımız bizlere referans olabilecek bir kişiden ziyade, tamamen İzmir’de bu konuda kime güvenebiliriz noktasında yaptığımız araştırmalar esnasında internet kanalıyla tespit edebildiğimiz bir merkez oldu.

Peki tüp bebek tedavisine başladığınız bu süreçte neler yaşadınız?

Başta doktorumuz Refik Keleş olmak üzere tüm İrenbe çalışanları tanışıklığımızın ilk günlerinden itibaren büyük bir güven ve samimiyet duygusu verdi. Yaptırmış olduğumuz tahliller, çektirmiş olduğumuz röntgen filmleri durumumuzun tespit edilmesi ve gebelik elde edemeyişimizin nedeni konusunda bizleri aydınlattı. Doktorumuza olan inancımız ve  güvenimiz sonucunda öncelikle aşılama yaptırmaya karar verdik. Aşılama uygulamasından sonuç alamamamızı takiben fazla vakit kaybetmeksizin tüp bebek tedavisine başladık.

 Tüp bebek tedavisi özellikle anne adayları için fiziki zorlukları bir tarafa çiftler için maddi manevi yorucu olan bir süreç. Dolayısıyla çiftlerin doğru bir adreste çocuk sahibi olma yolunda birlikte ve sabırla yürüyor olmaları başarılı bir sonuç elde edilmelerinde belki de en önemli paya sahip. Gerekli iğne ve ilaç tedavilerinden sonra yumurtaların toplanması ve döllenme aşamalarını tamamlayarak ilk transfer işlemimiz gerçekleştirildi. İlk tüp bebek deneyimimiz başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak mevcut embriyolarımızla kısa bir süre sonra ikinci transfer işlemimiz gerçekleştirildi.

Güzel haberi nasıl aldınız ?

İkinci transfer 2010 yılı Ocak ayında tam da doğumgünüm olan ayın 24’ünde gerçekleşmiş oldu ve sonuç pozitifti. Bu sebeple oğlum bana bir nevi doğum günü armağanımdır.  Bu süreçte her zaman yanımızda olan doktorumuz bir öncekinden farklı ve son derece keyifli bir ses tonu ile olumlu sonucu bizlere bildirmiş oldu.

Gebelik takiplerinizde de İrenbe’yi tercih ettiniz. Peki bu süreçte neler yaşadınız? Nasıl bir gebelik geçirdiniz?

Gerek ilk hamileliğim, gerekse de 2010 yılında elde etmiş olduğumuz embriyoları kullanmak suretiyle 2017 yılında elde etmiş olduğumuz ikinci gebeliğimin takipleri İrenbe’de yapıldı. Her iki doğumum da sevgili doktorumuz Refik Bey tarafından gerçekleştirildi.

İlk gebeliğimde 41 haftayı tamamlamış olmam sanırım hamileliğim boyunca her şeyin çok şükür çok yolunda gittiğinin bir göstergesi olsa gerek. İkinci gebeliğim ise ilk doğumumun sezeryan ile gerçekleşmiş olması nedeniyle 39. haftada sona erdirildi. Mevsimsel zorluklara rağmen her iki çocuğumuzu da sağlıklı ve keyifli geçen hamilelik dönemleri sonunda büyük bir sabırsızlıkla kucağımıza almayı bekledik.

Ve beklenen an geldi… Doğum anınızdan da biraz bahseder misiniz? Neler hissettiniz?

Doğum bütün hamilelik sürecinin hem en zor hem de en keyifli, özellikle yeni anne-baba adayları için en mutluluk verici yanı. Alınacak yeni ve kocaman sorumlulukların ağırlığına rağmen dünyaya senden ve sevdiğin insandan bir parça olan yavrunu getiriyor olmak belki de bir kadının hayatı boyunca yaşayabileceği mutluluklardan en büyüğü.

İkinci çocuk yapmaya nasıl karar verdiniz ?

İkinci çocuk fikri özellikle oğlumuzun 5 yaşından itibaren ısrarlı kardeş talepleri neticesinde pekişti diyebilirim. Yoğun çalışma temposu olan bir anne için mevcut bir çocuğun bakımı bile zaman zaman epey zorken ikinci bir çocuk fikri tabii ki ilk etapta herkes gibi bana da çok zor geliyordu. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse yeni bir bebek sahibi olmakla birlikte yaşayacağım zorlukları biliyor olmam beni ikinci çocuk fikrinden alıkoydu ancak özellikle oğlumun ve eşimin bu konudaki ısrarları beni ikna etme noktasında ağır bastı diyebilirim. Şu an Çınar gibi harika bir oğlum ve Defne gibi harika bir kızım olduğu için gerçekten çok mutluyum.

Tüp bebek tedavisinde olan anne ve baba adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi tüp bebek tedavisi özellikle anne adayları için psikolojik ve manevi yönlerden yorucu bir süreç. Bu noktada baba adaylarımızın anne adaylarımıza vereceği destek gerçekten çok kıymetli. Tedavi sürecine başlayan çiftlerin doğru bir adreste çocuk sahibi olma yolunda birlikte ve sabırla yürüyor olmaları başarılı bir sonuç elde edilmesinde önemli bir paya sahip. Herkese karamsarlığa kapılmaksızın iyi/olumlu düşüncelerle hayırlı bir evlat sahibi olma adına sabırlı olmalarını öneriyorum.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

İrenbe’nin bizlerin hayatına dokunmuş olması ve ailemize güzellikler katmış olması bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Bu vesileyle burada sizlerle birlikte olmak adına bana ve aileme vermiş olduğunuz fırsat için çok teşekkür ederim.

 

 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş
img