Hayaldi, gerçek oldu.

Mutluluğun paylaştıkça çoğalacağına inanıyoruz!

Biz, siz, hepimiz paylaşalım ki kocaman bir dalga olup tüm dünyayı sarsın. İşte tam da bu sebeple yepyeni, sıcacık bir mutluluk hikâyemizi daha sizlerle paylaşıyor olmaktan dolayı mutluyuz. Burçin Hanım, Tüp bebek tedavisi sonucu kızı Arven’i kucağına aldı. Ancak kavuşmaları pek kolay olmadı.

İRENBE ’ye gelmeden önce negatif denemeleri olan annemizin ağzından yaşadığı zorlu ama mutlu sonla sonuçlanan hikâyemizle sizi baş başa bırakıyoruz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı yukarıda izleyebilirsiniz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Sizi yakından tanıyalım. Eşinizle nasıl tanıştınız? Ne zaman çocuk sahibi olmaya karar verdiniz?

38 yaşındayım, 11 yıllık evliyiz. Evlendikten 2 yıl sonra çocuk sahibi olmaya karar verdik.

Yaşımız ileri olduğu için beklemedik başka bir merkezde hemen tedavimize aşılama ile başladık. Aşılama sonrası gebelik oluştu fakat 2,5 aylıkken bebeğin kalbi durdu. Asıl hikâyemiz ondan sonra başladı.

Peki, neler yaşadınız?

Gebelik kaybımdan sonra doktorumuzun tavsiyesi üzerine tedaviye ara verdik. Yeni bir sürece girmemizin bizi strese sokacağını, normal yolla çocuk sahibi olmayı deneyebileceğimizi söylediler. Tam 3 yıl sonra İstanbul’da bir merkeze gittik. Orada ise normal yolla çocuk sahibi olmayacağımız söylendi. Sebebi açıklanamayan infertilite teşhisi konuldu. Onlar bize Tüp bebek tedavisi önerdiler ve tedaviye başladık, tedavi süreci farklı oldu,  yumurta takibi Kuşadası’ndaki doktorumuzla ilerlettik, sadece işlemler için İstanbul’da bulunduk. Maalesef sonuç olumsuzlukla sonuçlandı. Sonrasında kendimde sağlık sektöründe çalıştığım için İzmir’de birçok doktorlarla görüşmelerimiz oldu ve tedaviye başladık. Tedavimiz negatifle sonuçlandı ve çok üzüldük. Bu süreçte Ankara ve İstanbul’da gönderilen testlerimiz oldu, sonuçlarımızda hiçbir neden bulanamadı. Tedavi süreci ve sonrasında yaşanan hayal kırıklıkları bizi hem maddi hem manevi çok zorladı.  Biz tedaviyi de tamamen bırakmaya karar verdik.

Bu süreci nasıl geçirdiniz?

Bu sürede ben bir köpek aldım, ismini de Şans koydum. Bundan sonra böyle devam ederiz, zorlamayız diye karar verdik. Ona sarıldım. Daha Sonra benim yeğenim doğdu. Her çocuk şansıyla doğar derler ya onun doğması ile biz tekrar bir umut bulduk. Yeniden tedaviye başlamaya karar verdik. Ama ben eşime bu sefer sürece dahil olmayacağımı, çok sorgulamayacağımı söyledim. Bunun yanılgıya ve dezavantaja götürdüğünü söyledim. İzmir’de bir merkezde başlamak istedik.

Ürolog bir arkadaşımız merkezinizi ve Dr. İsmail Bey’i önerdi. Bu sefer ben hiçbir şey bilmiyormuş gibi davrandım, sürece hiç dahil olmadım. Ne doktor, ne merkez hiçbir şey araştırmadım. Her şeyi eşime bıraktım. Sanki sıfırdan başlıyormuşum gibi başladım.

İrenbeye geldiniz. İlk duygularınız neler oldu?

Şimdiye kadar görmediğimiz çok farklı bir tablo ile karşılaştım. Kapıda çok sıcak bir karşılama ile karşılaştık. Doktor beyin yanına gidip görüşme yaptıktan sonra da hiç düşünmeden biz burada başlayalım dedik. Her şeyi doktorumuza bıraktık. İsmail bey’den çok olumlu bir enerji aldık. O güveni bize ilk anda sağladı, 12 yıldır doktorlarla çalışıyorum. İşin içindeyim ama ilk kez o enerjiyi İsmail Bey’den aldım.

Merkezimizde tedavi süreciniz nasıl ilerledi?

Önce eşime ve bana vitamin takviyesi ile başlandı. 4 - 5 ay kadar böyle gidildi. Bu sürede de bazı genetik araştırmalar yapıldı ve 5 ay sonra bir test daha yapıldı. Akabinde çok uzun süre beklemeden yumurta toplama işlemi oldu. Çok sağlıklı 12, 13 adet embriyo elde edildi. İsmail Bey,  bundan sonra dondurulmuş embriyo transferi olmasının uygun olduğunu söyledi.

Rahimde kalınlaşma olduğu için histereskopi yapıldı. Kısa bir dinlenmenin ardından transfer zamanı geldi. Bu arada şunu da belirtmek istiyorum; ameliyathane ortamımız da çok keyifli geçti. İşlemlere gülerek girip, gülerek çıktım. Ekip arkadaşlarınızın enerjisi beni çok motive etti. Tamamen size teslim oldum. Bunun avantajlarını da yaşadım. Operasyona girdiğimi bile anlamadım.

Peki gebe kaldığınızı öğrendiğiniz an ?

Bir arkadaşım ve eşim ile birlikte merkezinize geldik. Ama bunda da sorumluluğu eşime bıraktım. Dedim ki “sen git öğren bana öyle söyle.” Eşimin merdivenlerden çıkışını unutamıyorum, çok şaşırmış bir yüz ifadesi vardı. Değer çok yüksek dedi, pozitif dediler. Ama tabi biz inanamıyoruz. Hemen İsmail Bey’i aradık. O da onayladı. “Evet, hamilesin, hatta ikiz olabilir değer çok yüksek dedi.”

Hamilelik döneminiz nasıl geçti?

Çok heyecanlı ve mutluyduk ama hamileliğimin ilk ayları benim için çok ağır geçti. Kan sulandırıcı iğne vuruluyordu. Ara ara kanamalarım oluyordu, 3 ay hep hastanelerde korkuyla ve panikle geçti. Her kanamada İsmail Beyi arıyordum. Sağ olsun o da bizi hep telkin etti. En son bir kanamam daha oldu ve yüksek ateş başladı. İzmir’de bir hastanede 10 gün tedavi gördüm. Herhangi bir sorun yoktu. Sonra 3. ayda rutin bir kontrole geldiğimizde ikizlerden birinin kalbinin durduğunu öğrendik. Tabii bu durum bizi çok korkuttu. Bu sefer diğeri için endişelenmeye başladık. Ancak garip bir şekilde ondan sonraki süreci çok rahat atlattım. Belki de benim bünyem kaldırmadı ikiz olmasını diye düşündüm. 

Eşim süreç boyunca hep bana destek oldu.  Çok beklediğimiz için ikimiz birbirimize kenetlenerek geçirdik.

Doğum anından bahsedelim mi?

Doğum çok rahat oldu. Doğum boyunca doktorumuz hep yanımdaydı. Arven 14 Şubat, sabah 07.00 ‘de doğdu. Ailece Kuşadası’ndan hep birlikte İzmir’e geldik. Sabaha kadar hiç uyumadık. Çok heyecanlı bir bekleyiş oldu. Son dakikaya kadar insan inanamıyor. Ne zaman ki ağlama sesini duydum o zaman inandım. Ve onu koynuma aldığım anda yaşanan tüm zorluklar da benim için bitti.

Bu süreci yaşayanlara söylemek istedikleriniz var mı?

Kendilerini yakın hissettikleri merkezde tedaviye başlasınlar.

Hep şunu söyledim; sonucumuz olumsuz olsaydı yine İrenbe’de devam ederdim. Çünkü sizlere çok güveniyorduk. Girişten itibaren herkesin işini severek yaptığını hissediyorsunuz.

İrenbe bizim ailemiz oldu, hepinize çok teşekkür ediyoruz.

 

  • Gönderiyi Paylaş