blog image
Bizim için; İrenbe demek mutluluk demek

17 yıldır çocuk hasreti çeken Kalın çifti, yıllardır özlemini çektikleri çocukları Hasan Ali’ye kavuşacakları günü bekliyor. 17 yılın en büyük mutluluğunu İRENBE’de yaşadıklarını söyleyen Kalın ailesi, mutluluğu İRENBE’nin bir diğer adı olarak tanımlıyor.

Yıllardır süren çocuk özlemlerini çok kısa bir süre sonra dindirecek olan Kalın çifti belki de biz bu satırları okurken Hasan Ali’yi kucaklarına almış olacak. Özel İrenbe Tüp Bebek Merkezi’ndeki tedavi sürecinde yaşadıklarından, gösterilen ilgiden ve sevgiden dolayı ayrıca mutlu olduklarını belirten Kalın çifti ile İRENBE ile tanışmalarının ardından hızla değişin hayatlarını konuştuk.

Hikayenin tamamını ailemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Sizi tanıyabilir miyiz?

17 yıldır mutlu bir evliliğimiz var. Ben ev hanımıyım. 35 yaşındayım.

Çocuk sahibi olmak için doktora ne zaman başvurdunuz?

Evliliğimizin ilk yıllarında çocuğumuzun olmamasını ciddiye almadık. Genç yaşta evlenmiştik ancak evlilikten 7-8 yıl sonra çeşitli tedavi yöntemleri denedik. Oldukça uzun bir tedavi süreci geçirdik. Daha önce de tüp bebek yöntemini denedik, bir seferinde üçüz hamilelik geçirmiştim ama düşük yaptım.

Süreç içerisinde yaşadıklarını anlatır mısınız?

17 yıllık evliliğimiz boyunca hep çocuk hasreti çektik. Birçok tedavi yönteminden sonra zaman zaman hayal kırıklığına uğradık. Bu uğurda uzun yıllar içinde çok paralar harcadık. Bir daire parası harcadık diyebilirim ancak hayal kırıklığına uğramak en kötüsüydü.

Vazgeçmeyi hiç düşündünüz mü?

Ailemiz bize her konuda destek oldu. Maddi ve manevi desteklerini bizden hiç esirgemediler. Tanımadığımız insanlar bile bize ellerinden geldiklerince yardımcı oldular. Kayınvalidem, annem bize karşı çok anlayışlı davrandılar. Zaman zaman moral bozuklukları yaşasak da ömrümüz boyunca bir çocuk sahibi olmak için denemeye hazırdık. Bu anlamda bir vazgeçme durumumuz olmadı.

İRENBE’yle tanışmanız nasıl oldu?

Eşimin kardeşi çocuğumuz olması konusunda bize çok yardımcı oldu. İRENBE ile tanışmamızı da bir anlamda o sağladı. Onun bir tanıdığı da İRENBE sayesinde çocuk sahibi olmuş. Bizi teşvik etti. Hastane havasından çok bir aile ortamı ile karşılaştık.

İrenbe’ye geldiğimiz zaman kendimizi çok iyi hissediyoruz. Bize çok yakın davranıyorlar. Daha önce başka merkezlerde hiç böyle ilgi ile karşılanmadık arada hep bir sınır oldu, rahat edemiyorduk. Ancak İRENBE’de çok rahatız ve kendimizi kolaylıkla ifade edebiliyoruz.

İRENBE’de tedaviniz ne kadar sürdü? Tedavi sürecinde neler yaşadınız?

İRENBE’ye geldikten yaklaşık 15 gün sonra olumlu sonuç aldık. Çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum ilk denememizde başarılı olduk. Hiç planlı değildi. Aslına bakarsanız çok fazla umudumuz yoktu. Ancak şunu özellikle belirtmek istiyorum. Doktorumuz Dilek Aslan’ın çok büyük emekleri oldu. Dilek Hanım hastalarla çok yakından ilgileniyor. Çocukları kendi çocuğu gibi sahipleniyor. Bu bizler için çok önemli. Ayrıca biz gittiğimiz yerde güler yüze çok önem veriyoruz. İRENBE’de yaşadığımız sıcak havayı başka hiçbir yerde görmedik. 15 günde bir düzenli kontrollere gidiyorum.

Sonucu nasıl öğrendiniz?

Ben kendimi hamile kalacağıma inandırmamaya çalıştım ancak içimden bir ses hamile olduğumu söylüyordu. Kan alan hemşireye de bu hissimi söylediğimde o da galiba hamilesiniz demişti. Kan verdikten sonra sonuç bekliyorduk ancak sorun olduğu için tekrar kan vermem için beni çağırdılar. Sonucu bekleyemedim eve geldim.  Kendimi hamile olduğuma inandırmamaya çalışıyordum. Ben tam hamile değilim diye beklerken saat 15:00 civarı bir telefon geldi ve Dilek Hanım hamile olduğumu söyledi. İnanamadım. Ailecek çok mutlu olduk. 

Tüp bebek yaptırmanıza çevrenizdeki insanların tepkisi ne oldu?

Çevrimize karşı yaşadıklarımızı hiçbir zaman saklamadık. Kimi insanlarda bu durum utanılacak gibi algılansa da biz bu durumu hiç yadırgamadık. En güzel meyvede bile çürükler olabiliyor. Doktorumuz bize çok yardımcı oldu. Ailemiz ve çevremizdekiler inanılmaz destek oluyorlar.  Çocuğumuzun adını kayınpederimin de adı olan Hasan Ali koyacağız.

Anne olacak olmak nasıl bir duygu? Eşiniz hamileliğinizi nasıl karşıladı?

Biz Hasan Ali’yi 17 yıllık bir süreden sonra bulduğumuz için biraz tedirginlik yaşıyoruz. Bir şey olacak diye aklımız çıkıyor. Daha önceleri gördüğüm hamilelere hep imrenirdim, sanki hiç hamile olamayacakmışım gibime gelirdi. Ama şimdi mutluluğumu tarif edemiyorum. Eşimde bu süreçte çok heyecanlı zaman zaman onu sakinleştirmeye çalışıyorum. Bana her konuda çok yardımcı oluyor. Hayatı paylaşıyoruz.

İkinci bebeği düşünüyor musunuz?

Öncelikle Hasan Ali’nin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini bekliyoruz.  Eğer her şey yolunda gider ve sağlık durumumda da bir sorun olmazsa Hasan Ali’nin doğumundan yaklaşık 1 yıl sonra ikinci çocuğumuzu dünyaya getirmek istiyoruz. Doktorumuz da bunun mümkün olabileceğini söyledi.

Hamileliğiniz sırasında her hangi bir sağlık sorunuyla karşılaştınız mı?

Hamile olduğumu öğrendikten sonra doktorum Dilek Hanım hiçbir sorunun olmadığını ve normal hayatıma devam edebileceğimi söyledi. Ancak ben daha önce de düşük yapmam nedeniyle biraz tedirgindim ve hamileliğimin ilk aylarını yatarak geçirdim. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı da yaşamadın hem ben hem de bebeğimizin sağlık durumu oldukça iyi. Oldukça sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiriyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum.

Nasıl bir doğum gerçekleştirmek istiyorsunuz?

Her şeyin normal olması durumunda Dilek Hanım normal doğum yapabileceğimi söyledi. Kordon dolanması gibi durumlar olmazsa yani sağlıkla ilgili bir problemimiz olmazsa ben de normal doğum yapmak istiyorum ama çocuğumuzun sağlığı neyi gerektiriyorsa öyle olsun, normal veya sezaryen çok fark etmez. Yeter ki sağlığımız yerinde olsun.

İRENBE sizin için ne anlam ifade ediyor?

Ben İRENBE için mutluluk diyorum. 17 yılın en büyük mutluluğunu bize İRENBE yaşattı. Gösterilen ilgi ve sevgiyle bir ailenin içine katıldık. Artık bizlerde İRENBE ailesinin fertleriyiz. Başta Dilek Hanım olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ederim. Her konuda bezi destek ve yardımcı oldular.

 

  • Gönderiyi Paylaş