blog image
Şimdi Azmin Zaferi Kolarımda

Nur Hanım ile oğlu Tahir'in hikayesini uzun uzun dinlemenizi çok isterdik. Bir çok anneye cesaret ve umut olacak  yaşanmışlıklarla dolu bir kavuşma hikayesi.

Bizler Nur hanım ve Tahir ile her bir araya geldiğimizde engelleyemediğimiz bir duygu yoğunluğu yaşıyoruz. Gözümüzde yaşlar, boğazımızda koca bir düğüm kalıyor. Onların hikayelerini mutlu kılan şey; Nur hanımın yaşadığı tüm zorlukların karşılığında oğlu Tahir’e kavuşması… Çekim boyunca aralarındaki  o güçlü sevgi bağını öyle yoğun hissettik ki… İşte sizlere Azmin zaferi, bir anne&oğul hikayesi…

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

ANNE OLUNCA HAYATINIZDA NELER DEĞİŞTİ?                

Hayattan beklentilerim, önceliklerim ve bakış açım değişti. Sanırım kendimi tanıdım. Gözyaşlarımın ve kahkahalarımın ne kadar değerli olduğunu, hayatımın önemini ve önemsizliğini anladım. Çocuğuma canımı feda edebileceğimi ve yine çocuğumun yanında olabilmek için canımın ne kadar değerli olduğunu anladım. Aslında çok güçlü bir kadınmışım, hayattaki tüm zorlukların üstesinden gelebilecek sabra, kuvvete ve cesarete sahipmişim, bunu anne olunca anladım. Mükemmel anne değil çocuğuna yeterli anne olabilmek için hayatıma yön vermeye çalışıyorum.               

BİRLİKTE EN ÇOK NE YAPMAYI SEVERSİNİZ?

Birlikte zaman geçirmeye bayılırız, evde koridor futbolu oynarız. Kazananın hep Tahir olduğu bitmek bilmeyen maçlarımız... Özel baba oğul günleri vardır, bir de benim hiç anlamadığım baba oğul ilişkisi diye bir durumları var 'Ne oluyor orada' desem her seferinde 'Aramızda' cevabını alırım. Ama benim en çok sevdiğim bahar aylarında yazlık kışlık kıyafetler çıkarılır küçük gelenler ayrılır, birlikte eleyeceğimiz giysileri seçeriz, ve sonunda Tahir  küçük gelen kıyafetlerinin içine güle oynaya sığmaya çalışır. Bazı kıyafetlere kıyamayız 'Hatıralarımız ' adını verdiğimiz bir sandığımızda, ilk ultrason resimlerinden itibaren biriktirdiğimiz bir sürü özel eşyamız var.  Oğlumla o sandığı açtığımız zamanlar benim için en özel en güzel anlardır. Oğlum için para biriktirmek yerine anı biriktirmeye çalışıyorum.               

ANNENİZ İLE SİZİN ANNELİĞİNİZ ARASINDA FARK VAR MI?                  

Hayır, hiçbir fark yok. Annelik zamanla değişmiyor anne olmak bir duygu biçimi, koşulsuz sevgi, fedakarlık, sabır, hoşgörü. Anne olmayı annemden öğrendim diyebilirim. Herkesin annesi kendine güzeldir iyidir ama benim annem çok özeldir.

HER ANNENİN ÇOCUKLARIYLA İLGİLİ HAYALLERİ VARDIR SİZİN HAYALLERİNİZ NELER ?

Her anne gibi sağlıklı ve mutlu olmasını diliyorum. Allah korkusu olan, Cumhuriyete sahip çıkan, Atatürkçü, vatana millete hayırlı, adaletli, merhametli, başarılı, güçlü bir erkek, iyi bir eş, babası gibi de  bir baba olmasını diliyorum. Bir de eşimle torunlarımızı kucaklamak istiyoruz desem çok şey mi istemiş olurum.

TÜP BEBEK YAPMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ ?

15 yıllık evliyken, bir gün ihtiyarladığımda 'Keşke bir kez daha deneseydim'  pişmanlığını yaşamamak için, 35 yaşında yolu yarılamış olduğumun farkındalığı ve umut, istek ve dualarla birlikte, doktorlarıma güvenerek tekrar denedim.

Sonucun pozitif olduğunu duyunca Dilek Hanım'a sarılıp uzun süre ağlamıştım.

SİZİ OKUYAN DİĞER ANNELERE BU KONUDAKİ ÖNERİLERİNİZ NELER  ?

Gebelikte annenin yaşı çok önemli, vakit kaybetmemek gerek. Doktor ve hemşirelerinizin söylediklerini önemseyin ve harfiyen yerine getirmeye çalışın.

Her insanın bu dünyada bir sınavı vardır. Ben de 15 yıl süren uzun bir sınavdan geçtim. Umut her zaman var denemeye değer. Oğlumu kucağıma ilk aldığımda büyük bir zafer kazanmış gibi 'Azmin zaferi kucağımda' demiştim. Şimdi büyüdü kucağıma sığmıyor. Azmin zaferi kollarımda diyorum artık. Allah isteyen herkesi evlat sahibi yapsın.

Son olarak eklemek istediğim; bu projede bana ve oğluma yer verdiğiniz, her zaman  kendimi özel hissetmemi sağladığınız için teşekkür ediyorum. Yanınızda  yerim olduğunu bilmek beni ve eşimi çok mutlu ediyor…

İRENBE İLE NASIL TANIŞTINIZ SİZE NE İFADE EDİYOR ?

Tavsiye üzerine tanıştım. Hayallerimi gerçekleştirmemde bana göstermiş olduğu ilgi, alaka ve sabır için doktorum Refik Bey'e, hamileliğimin tüm evrelerinde yanımda olan, benimle ağlayıp benimle gülen, her an desteğini varlığını hissettiren hemşire Nahide Hanım'a sonsuz teşekkürler. Ayrıca en çaresiz mutsuz günlerimin ve en mutlu günlerimin şahidi olan tüm İrenbe ekbine teşekkür ederim. Yıllar geçmesine rağmen hala bu Ailede yerimin olduğunu bilmek benim için onurdur.

 

 

 

 

  • Gönderiyi Paylaş