blog image
Sabrın sonu Derinsu

Evlendikten beş yıl sonra çocuk sahibi olmaya karar veren çiftimiz, normal yollarla çocuk sahibi olamacayaklarını öğrendiklerinde ise tam bir yıkım yaşadılar. Ancak; yılmadılar.

İki tüp merkezinin ardından mutluluğa İrenbe’de ulaştılar.

Derinsu’yu kucağına aldığında kendi deyimiyle artık onlar Çekirdek Aile’ydi. Ailemizin hikayesini farklı kılan durum ise Anne’nin bir dönem İrenbe Ailesi’nde de yer almış bir hemşire olması.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Eşinizle nasıl tanıştınız ve kaç yıllık evlisiniz ?

Bir arkadaş ortamında tanıştık, üç yıllık flört ve nişanlılık döneminin ardından 24 yaşında evlendik. Şu an 13 yıllık evliyiz.

Çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz ?

Evliliğimizin ilk yıllarında pek düşünmedik. İdeallerimiz, hayallerimiz vardı. Öncelikle onları

gerçekleştirmek istiyorduk. Ayrıca madden ve manen kendimizi hazır hissetmiyorduk. Evliliğimizin beşinci yılında bebek sahibi olmaya karar verdik.

Normal yollardan hamile kalamayacağınızı öğrendiğinizde neler hissettiniz?

Doktora gidip bu durumu öğrendiğimizde eşim de bende üzüntüyle karşıladık. Bu duygu gerçekten kötü.

Siz daha önce İrenbe'de hemşire olarak çalışmışsınız, daha sonra ise tedavi için geliyorsunuz? Neler düşündünüz, nasıl bir duygu?

Evet, okuldan mezun olduktan hemen sonra İrenbe'de işe başladım. Dört yıl hemşire olarak çalıştım, çok gençtim. Çalıştığım süreçte tedavi gören hastalarla hep yan yanaydım, onları anlamaya çalışıyordum. Ancak bir gün benimde başıma geleceği hiç aklıma gelmemişti. Bu işin mutfağını bildiğim için çok emindim ki İrenbe en doğru merkez.

Tüp Bebek tedavi öncesi neler yaşadınız ? İrenbe’de size nasıl bir tedavi yöntemi uygulandı ?

Kendimi çok çaresiz hissediyordum. İlk önceleri İrenbe'ye gelemedim, 2 kez farklı merkez denedim. Daha sonra arkadaşlarımın desteği ile İrenbe'de tedavilere başladım. İlk aşamada aşılama yapıldı fakat sonuç olumsuzdu. Daha sonra 2009 yılında tüp bebek yapıldı, sonuç ilk defa pozitif çıkmıştı ama malesef yine düşük ile sonuçlandı. Bir yıllık tedavi sürecinin ardından 2010 yılında tekrar tüp bebek yapıldı. Ama o zamanda embriyolar döllenmedi. Tüm bu olumsuz süreç psikolojik olarak bizi çok yormuştu. Biraz ara vermeye, uzaklaşmaya karar verdik. Uzun bir aranın ardında 2013 yılında tekrar İrenbe’ye geldik, ama benim için yine umutsuz bir dönemdi o yüzden bir süre daha dinlenme kararımızı sürdürmeye devam ettik. Artık kendimizi tam anlamıyla maddi ve manevi olarak toparlayıp psikolojimizin iyi olduğu bir zamanda gelmek istiyorduk. Ve yıl 2015, Bu sefer İrenbe'de farklı bir doktorla karşı karşıyaydık. Tanışmamızda doktorumuzun ilk söylediği şey "Bizimle uzun bir yola hazır mısınız? Bize inanırsanız ve sabrederseniz olumlu sonuç alarız" oldu. 9 ay tedavi süreci yaşadım. İlk 3 ay çok yoğun geçti. Vitamin desteği, tahliller, yumurta geliştirme aşaması, iğneler, ilaçlar derken yumurtalar toplandı ve embriyo haline getirildi. Doktorum bir ay dinlenmem gerektiğini söyledi. Dinlenme sürecimden sonra histereskopi yapıldı, arkasından tekrar 2 ay dinlendirildim. Büyük gün gelmişti. Kontroller, ilaçlar ve tahlillerin ardından transfer işlemi gerçekleşti.

Tedavi sürecinde başınızdan geçen ilginç anılarınız varmı?

Olmaz mı hiç, benim için en önemli olanından bahsedeyim, halen kulaklarımda. Son yapılan transferde ameliyathaneye alındım işlem öncesi doktorum geldi ve bana dönüp dedi ki; “Tülin tarlaya baktık, sürdük, nadasa bıraktık, en sonunda ekiyoruz ve bütün bunlar sayesinde olumlu sonuç alacağız.” Bu sözler çok hoşuma gitmişti, beni o kadar rahatlattı ki anlatamam.

Tedavi süreciniz uzun sürmüş, sizi pes ettirmeyen neydi?

Başka çarem yoktu. Ümidimi hiçbir zaman yitirmedim. Bir gün benimde bir bebeğim olacak duygusu tam 5 tüp bebek tedavisi görmeme sebep oldu. Eğer son denememde olumsuz olsaydı ki tekrar vazgeçmeden hep bir umutla yine deneyecektim.

İrenbe'de çalıştığınız dönemde doğal olarak çok tüp bebek tedavisi gören anne adayı ile iletişimiz oldu. Bu durumun Size olumlu veya olumsuz nasıl katkısı oldu?

Kan almada çalıştığım için her gün hastalar ile iletişime geçiyordum. Onlar için o dönemde elimden geleni yapıyor, moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını sağlıyordum ama kendi başıma gelince daha iyi anladım ki tedavi sürecinde vazgeçmemek ve pozitif düşünmek gerçekten çok önemli. Olumlu yönde bana en büyük katkısının bu olduğunu söyleyebilirim.

Ve Hamilesiniz… Güzel haberi nasıl aldınız ve o an neler hissetiniz ?

Daha önceki tecrübelerimden dolayı çok heyecanlandığım için bu sefer kan verdikten sonra eve geri döndüm, sonucu evde bekledim. Bir süre sonra sonuç için İrenbe'yi aradığımda beni hemen doktoruma bağladılar. Doktorumun sesini duyunca titremeye başladım, heyecandan ne yapacağımı şaşırmış bir şekilde ağlıyordum. Bana bir sürü şeyler söyledi ama tek duyduğum sonucun pozitif olduğuydu. Ağlayarak kendisine “Allah sizden razı olsun dedim” ve telefonu kapatarak yarım saate yakın aralıksız ağladım. Hemen eşimi aradım, o da telefonda ağlamaya başladı. Halen o günü hatırladıkça gözlerim dolar...

İlk kalp atışını dinlediğinizde hissettiklerinizi öğrenebilir miyiz ?

Çok heyecanlıydım. 2009 yılında hamile kaldığımda kalp atışını öğrenmeye gittiğimizde düşük başlangıcı olduğunu öğrenmiştim. Aynı durum tekrar yaşanabilir korkusuyla Eşim de Ben de çok endişeliydik. Ama çok şükür böyle bir durumla tekrar karşılaşmadık.

Gebeliğiniz nasıl geçti?

Tüp bebek ve ileri yaş gebeliği olduğum için, ilk başlarda biraz endişelerim vardı. Ama korktuğum gibi olmadı çok keyifli ve sorunsuz bir gebelik süreci geçirdim. Kendi mücadeleme ve doktoruma hayra kaldım.

Kızınızla ilk buluşmanız?

O an çok heyecanlıydım, bebeğimin yüzünü yanağıma yaklaştırdıklarında ağlamaya başladım ve uzun süre kendimi ağlamaktan alamadım. Kızım doğduğunda yaşadığım mutluluğu daha önce hiç yaşamamıştım. Tarifi imkansız bir duygu.

Anne olmadan önceki hayatınız ile sonrası arasında ne gibi farklar var?

Anne olmadan önce sorumluluk duygusu şu an olduğu gibi değildi tabi ki. Ama kızımızdan sonra ailemiz tamamlandı, artık bizde çekirdek bir aile olduk. Bence anne olmak zor ve büyük bir sorumluluk olsa da bir kadının hayatta yaşayabileceği en güzel duygu.

Tüp bebek yapmak isteyen başka çiftlere önerileriniz var mı ?

Sonuç olumlu olana kadar deneyin, sonrasında sonuç olumlu olduğunda göreceksiniz ki denemeye değer. Tabi ki bu işin birde maddi boyutu var. Gereksiz birçok harcamadan fedakarlık yaparak, gerekli birikimi yapıp istediğinize kavuşabilirsiniz. Ben evini, ekmek teknesini satıp tüp bebek yaptıran insanlarla tanıştım ve sonuç olumlu olunca her şeye değer. Umutlarını hiç kaybetmesinler.

İrenbe sizde ne anlam ifade ediyor?

18 yaşında İrenbe ile tanıştım. O dönemde ekibin en küçüğüydüm. Benden büyük ablalarım ve ağabeylerim vardı. Kendilerinden hem mesleki, hem de hayata dair çok şey öğrendim. Benim ikinci ailemdi. O aile bana yıllar sonra hayatımın en büyük hediyesini verdi; daha ne anlatayım. Kelimelerin sözlerin kifayetsiz kaldığı bir durum.

Sizin bu hikayenize başlık atmak isteseniz, nasıl bir başlık atardınız?

Yaşadıklarımı düşündüğümde benden ancak “Arabesk” bir başlık çıkar, size bırakıyorum.

Ben ve Eşim tüm bu süreçte, İrenbe'nin girişinden itibaren, bizi güler yüzle karşılayan sekreteri, tedavi

boyunca manevi destek gösteren hemşirelere, embriyologlara, ameliyathane çalışanlarına ve eski

çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyoruz. Tüp Bebek tedavisinde bana umut veren, emeği geçen

Kaan Bey’e ve gebeliğim boyunca beni takip eden bana kızımı ilk kucağıma veren Refik Bey’e de çok teşekkür ediyoruz.

 

  • Gönderiyi Paylaş