blog image
Mucize Bebek Elif Naz.Tek sağlıklı sperm yeter diyen uzmanlar haklı çıktılar

İrenbe Tüp Bebek Merkezi’ne başvuran Çiftçi ailesinin hayali; MikroTESE yöntemi   ile alınan tek bir sağlıklı sperm ile gerçekleşti.

İlk yaş gününü Tüp Bebek Bebek Merkezi ekibi ile birlikte kutlayan ailenin yeni üyesi “Elif Naz ” tüm olanlardan habersiz ailesinin ve İRENBE ekibinin mutluluk kaynağı oldu.

 

Hikayenin tamamını ailemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben 25 yaşındayım, eşim 26 yaşında 4,5 yıllık evliyiz, Menemen’de oturuyoruz.

Çocuk sahibi olmak için doktora ne zaman başvurdunuz?

Evliliğimizin ilk ayında başvurduk, ilk gittiğimiz doktor kesinlikle sizin çocuğunuz olmaz dedi ve biz başka doktorlara gittik onlar da aynı şeyi söyleyince çok şaşırdık.

İrenbe’ yle nasıl tanıştınız?

Bir yakınımız daha önce İrenbe’ de tedavi gördüğünü söyledi.
Biz de 2007 Temmuz ayında onun ısrarıyla ilk kez İrenbe’den Prof Dr Nurettin Demir’e randevu aldık, görüşmeye geldik. Nurettin Bey, beni Azospermi teşhisi ile Ürolog doktora yönlendirdi.

İrenbe’ ye geldikten sonraki tedavi süreciniz nasıl başladı?

Mayıs 2007’ de MikroTESE ameliyatı oldum az sayıda sperm hücresi bulundu ve donduruldu. Dr Ferruh Zorlu operasyonda son derece titiz davrandı. Operasyon sonrası hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ağustos 2007’ de eşim tedaviye hazırlandı ve yumurta toplama işlemi sonrası çözdürülen spermlerim ile işlem yapıldı döllenen yumurtalardan 2 adet embriyo transfer edildi ve gebelik oluşmadı.

Bu süre içerisinde neler yaşadınız?

Bundan sonrası için şansımızın az olduğu söylenmesine karşın biz umudumuzu asla yitirmedik ve tekrar deneme konusunda oldukça ısrarlıydık. Bizim bebeğimiz olacağına inancımızı hiç yitirmedik.

Dilek hanım siz de bize Çiftçi ailesinde izlemiş olduğunuz tedavi aşamalarından biraz bahseder misiniz?

Dr Dilek Aslan:

Çiftçi ailesi 2007 yılındaki ilk Tüp Bebek denemelerinin olumsuzlukla sonuçlanması sonucunda 2008 yılında bize tekrar denemek isteği ile başvurdular. Tekrar mikro-TESE olmak istediğini gebelik şanslarının düşük olduğunu bildiklerini ama son bir kez daha deneyeceklerini ilettiler. Biz de hastamızın eşini tedaviye hazırlamadan önce mikro-TESE ameliyatını gerçekleştirdik ve hastamızın materyalinin bazalinde sperm hücresine rastlayamadık. Örneğimizi yıkama işleminden sonra çok daha detaylı araştırmaya başladık yaklaşık 8 saat sonra 1 adet sperm bulduktan sonra bu spermi dondurduk. Havva Hanım tedaviye hazırlandı ve işlem günü yumurtalar toplandıktan sonra bu materyali çözdürdük ve 7 saatin sonrasında daha önce dondurduğumuz tek spermimizi bulup mikroenjeksiyon işlemini gerçekleştirdik. Hem bu tek spermin dondurulması hem de daha sonra bulunup mikroenjeksiyon işlemine alınmasında IVF laboratuar sorumlusu Zerrin Sertkaya’ nın 15 saati bulan yoğun emeğini hatırlatmak ve kendisini tebrik etmek isterim. Ertesi gün yumurtamız döllendi ve 2. gün embriyomuz 4 hücre halinde birinci kalite gelişti ve transferimizi gerçekleştirdik. Sonrasında ise sabırsızlıkla gebelik sonucunu bekledik ve sonucu öğrendiğimiz gün Çiftçi ailesinin mucizesi bizi de inanılmaz mutlu etti.

Peki, Dilek Hanım Mikro TESE yöntemi nedir?

Dr Dilek Aslan:

Mikro TESE; Testis dokusunun ameliyatla açılıp özel bir ameliyat mikroskopu ile sperm aranması yapılıyor ve bu ameliyat yaklaşık 2 saat sürüyor. Sperm bulunduktan sonra kadından alınan yumurta hücresi ile bu sperm laboratuarda birleştiriliyor. Mikroenjeksiyon yöntemi sonrası üç gün laboratuarda bekletilen döllenmiş yumurta bu sürenin sonunda anne rahmine tekrar yerleştiriliyor. Transferden sonra gebelik oluşması için bir bekleme süresi başlıyor. 12 gün sonra gebelik testi yapılıyor ve başarılı olup olmadığı öğrenilmiş olunuyor.

Yakınlarınızın yaşadıklarınıza yaklaşımı nasıl oldu? Bu süre içerisinde hiç umutsuzluğa kapıldınız mı?

Herkes yaşadıklarımızı biliyordu. Ailemiz yakın çevremiz bize hep moral ve destek verdikler.

Yumurta toplama, transfer ve sonucu bekleme aşamalarını anlatır mısınız?

Biz bütün süreci daha önce de yaşadığımız için biliyorduk. Ama inanıyorduk ki bu işi biz başaracağız. Hiç umutsuzluğa kapılmadık. İrenbe’ ye ve ekibine çok güveniyorduk.

Sonucu nasıl öğrendiniz? Neler yaşadınız?

İlk denemede üzüldük, sonuç için sabah İrenbe’ye gittik, eşim kan verdi, bize 2 saat sonra sonuç belli olacak dediler, bizde bekledik ama beklemek çok zordu, sonucu öğrenince çok mutlu olduk. İkinci denemede bir tek spermle Baba oldum.

Hamilelik süreci nasıldı? Hiç zorluk çektiniz mi?

Havva hanım:

Hamileliğim ilk başlarda biraz ağır geçti. Şimdi önemsiz geliyor ama hem gebelik bulantıları hem tekrarlayan idrar yolu iltihapları ile ilk aylarda zorlandım. Sonrası çok güzeldi. İlk 3 ay dışında sorunsuz bir hamilelik yaşadım diyebilirim. Ama bu süreçte Dr Soner Öner’ in yakın ilgisini ve her soruma cevap vermesini unutamam. Çok emeği geçti. Ona da buradan teşekkür ediyorum.

Bunca yıllık bekleme sürecinden sonra anne oldunuz. Nasıl gidiyor annelik?

Harika bir duygu annelik. Tekrar şansım olsa tekrar hiç düşünmeden bu savaşa girerim. Elif Naz benim için Allah’ tan bir hediye diye düşünüyorum.

Bebek sahibi olmak isteyen ailelere neler önerirsiniz…

İrenbe ekibinin sayesinde bebeğimize kavuştuk. Bunu yaşamak gerekir. Elinizde hiçbir şey yokken birden elinizde bir meyve oluyor Bu bir mucize. Herkese tavsiye ederim. Bu durumda olan varsa mutlaka araştırsın, sorgulasın sonunda mutluluğu yakalıyorsun. Biz çekirdek aile kavramını oluşturduk çok mutluyuz. İnşallah bir kaç yıl sonra doktorlarımız izin verirse ikinci bebeği de düşünüyoruz. Ben inanıyorum tekrar sperm bulabilirler!

      

  • Gönderiyi Paylaş