blog image
Kızımla ilgili en büyük hayalim Sağlıklı ve Mutlu olması

Sevgili Ceyda Hanım çalışan annelerimizden. İş hayatının, kızıyla olan ilişkisinde ve ona ayıracağı zamanda hiçbir zaman dezavantaj yaratmadığını söylüyor. Birlikte vakit geçirmeyi çok seven anne&kızın her akşam yatmadan önce kitap okumak gibi belli ritüelleri var.

Anne olacağınızı öğrendiğiniz ilk an neler hissettiniz ? Nasıl öğrendiniz ? Yanınızda kimler vardı ?

Heyecan, mutluluk, korku, endişe... Sanırım ilk başta ne olduğunu tam olarak kavrayamıyor insan. İlk telefonla öğrendim çünkü kan tahlili yaptırmıştım. İş yerindeydim ve yanımda beraber çalıştığım yakın bir arkadaşım vardı. Ne yapacağımı bilemeden önce eşimi, sonra ailemi aradım.

Gebelik ve doğum sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Çok rahat bir hamilelik dönemi geçirdim. Hatta 37. haftaya kadar da oldukça aktif çalıştım. Doğum sürecinde ise son haftanın yılbaşına denk gelmesi dolayısıyla riske atmamak adına sezaryen tarihi aldık. Tarihi kesinleştirdikten 1 gün sonra evde film izlerken birden sancılandım. Cumartesi günüydü ve yılbaşı arifesi olması dolayısıyla çok trafik vardı. Eşimin benden daha telaşlı olduğunu söyleyebilirim. Hastaneye gittiğimizde sürecin yeni başladığını, uzun ve riskli bir doğum olacağını öğrenince sezaryene karar verdik. Hem doğum aşaması hem de sonrası benim için oldukça rahattı. Bu konuda doktorunuza güvenmeniz de oldukça önem taşıyor.

Çalışan anne olmak nasıl bir duygu ? Çocuğunuza nasıl zaman ayırıyorsunuz ? Çalışan anne olmanın çocuk yetiştirmede avantajları ya da dezavantajları nedir?

Doğruyu söylemek gerekirse ben çalışan anne olmayı seviyorum. Bu durum hiçbir zaman benim için bir dezavantaj olmadı. İşten eve geldiğim andan itibaren kızımla belli ritüellerimiz var. Örneğin ne olursa olsun her akşam yatmadan önce kitap okuyoruz. Hafta sonları mutlaka ailecek bir şeyler yapıyoruz; bu suluboya resim yapmak da olabilir, yemek pişirmek olabilir, ya da parka, deniz kenarına gitmek de... Önemli olan çocuğunuzla sürekli vakit geçirmekten öte geçirdiğiniz vaktin kalitesi ve onunla olan paylaşımlarınız.

Her Annenin çocuklarıyla ilgili hayalleri vardır. Sizin çocuğunuz için dilekleriniz, umutlarınız, hayalleriniz nelerdir ?

Kızımla ilgili en büyük hayalim sağlıklı ve mutlu olması. Sosyal farkındalığı yüksek, sağduyulu ve Ülkesini seven bir birey olarak yetişmesi ve Ülkesinin de huzurlu bir geleceğe sahip olması. Birçok anne gibi benim de kızım için en büyük dileğim.

Annenizle sizin anneliğiniz arasında farklar var mı ?

Tabi ki bazı farklar var, neticede çok hızlı ilerleyen bir çağdayız. Annemin dönemini geçtim benim anne olduğum 2013 yılı ile 2017 anneleri arasında bile fark var. Ama şu bir gerçek ne olursa olsun annelikte ki en önemli şey tecrübe. Biz kalabalık ve birbirine düşkün bir aileyiz; bu kızım ve benim en büyük şansım. Kızımın doğumundan itibaren annemi daha iyi anlıyorum ve birçok noktada onu örnek almaya çalışıyorum.

NEDEN İRENBE ?

İrenbe'nin kapısından ilk girdiğim andan itibaren ki o dönemde oldukça zor bir süreç yaşıyordum gerek hemşireler gerekse doktorlar ilgileri ve pozitif enerjileri ile o dönemi atlatmamda inanılmaz destek oldular. Zaten bence bu süreçte doktorunuza ve ekibine güvenmeniz çok önemli. Bu sebeple doğum sonrasında da kızımın çocuk doktorunu da İrenbe'den seçtik.

  • Gönderiyi Paylaş