blog image
İmkansızın adı Deniz

Çiftimiz, dünyalar güzeli kızları Deniz’e kavuştukları güne şükrediyorlar.

Onlar, bütün doktorların imkansız dedikleri mucizeyi, İrenbe Tüp Bebek Merkezi sayesinde yaşadılar.

Güven, sabır ve kararlılıkla yola çıkan çiftimiz, beklediklerinden daha kısa bir sürede ve ilk denemede bebek sahibi oldular.

Bu zor ve uzun yolda yaşananları, gelin mutlu çiftimizden dinleyelim…

 

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Size İrenbe'yi kim tavsiye etti ve tanışmanız nasıl oldu?


İstanbuldaki bir akrabam tavsiye etmişti. Ama daha önce birçok doktor ile görüşmüştük. Benim asla çocuğumun olamayacağını, en fazla %5 şansımın olduğunu söylediler. Hepsinden aynı olumsuz cümleleri duyduğum için, umutsuzluğa kapıldım. Bir gün yine çaresiz bir şekilde ağlarken, akrabamın tavsiyesi aklıma geldi. Hemen İrenbe'yi aradım. Telefonda sorunumu anlattığımda beni bir doktora bağladılar. Doktor ile konuşmam, hayatımın dönüm noktası oldu. Telefonda ağladığımı duyan doktorum, hiçbir şeyin imkansız olmadığını, moralimi yüksek tutmam gerektiğini ve kararlı olmamı söyledi.

Peki bu durumdan önce, tüp bebek hakkında bilginiz var mıydı?

Kesinlikle hiçbir bilgim yoktu. Duymuştum ama etrafımda böyle bir çift olmadığından ve merak da etmediğim için ilgi alanıma girmemişti. Sonra çok araştırdım ve hep benimle aynı durumda olanlarla sohbet ettim.

İrenbe'ye ilk gelişinizdeki duygularınız nedir?

İrenbe'ye ilk gittiğimde çok olumlu bir atmosferle karşılaştım, herkes çok güleryüzlü, ilgili ve ailemden biriymiş gibiydiler. Hamile olduğumu öğrendiğimde, testi orada yaptırmadığım halde sabah hastaneye geldiğim an, herkesin hamileliğimden haberi vardı. Hepsi sevinçle karşıladılar.

İrenbe'de size nasıl bir tedavi uyguladılar?

lk muayenede bir kez daha anladım ki doğru yoldayım. Çünkü bundan önceki görüştüğüm doktorlar imkansız dedikleri halde, eğer istersem hemen iğnelere başlayacaklarını söylemişlerdi. Ama İrenbede doktorum farklı bir yol denemeye karar vermişti.
5 ay boyunca beni çok iyi takip etti. Sürekli haplar, jeller, hücre yenileyiciler, vitaminler, arı sütü gibi besin takviyeleri kullandım. Bu süre içinde birkaç kez yumurta toplandığı halde tamamı boş çıktı. Ama inanın ki hiç ümitsizliğe kapılmadım. Çünkü İrenbe'ye ve doktoruma o kadar çok güvenmiştim ki; "Kesin benim çocuğum olacak" diyordum. Yumurta toplamalarının en sonunda 3.kalite yumurta oluştu. Bu bile bizi çok sevin-dirmişti. Doktorumun her söylediğini harfiyen uyguladığım 1 ayın sonunda mucize gibi bir şey oldu. 4 tane yumurta oluştu ve hepsi de döllenmişti. 3 tanesi 1.kalite, 1 tanesi 2.kaliteydi, ama 2.kalite olan yumurta 3.gün 8'e bölünmüştü. Yani artık o da 1. kalite yumurtaydı. Biz bu 4 yumurtayla yola çıktık. Bu yumurtalar dondurularak dinlenme sürecine geçildi. 3 aylık dinlenme sonrasında histeroskopi işlemi yapıldı. Bu işlemden sonra da, rahim duvarının yenilenmesi ve tazelenmesi için 1 ay daha dinlenmeye alındım.
Doktorum dondurulmuş olan yumurtalardan en iyi 2 tanesini seçerek yerleştirdi. Yaşımdan dolayı ancak bir tanesinin tutacağını söylemişti ve dediği gibi de oldu.

Güzel haberi nasıl aldınız?

12. günüm Kurban Bayramı'na denk geldi. Çeşme'de bir restoranda arkadaşlarımızla otururken, herhangi bir hastaneye gidip kan tahlili yaptırmaya karar verdik. Gece saat 01.30' da düğün konvoyu gibi 6-7 araçla hastaneye gittik. Ömrümün en uzun 45 dakikasını yaşadım. Tahlil sonucunu öğrendiğimizde sevinçten ağlıyorduk. Bu güzel haberi hemen doktorumla paylaşmak istedim. Saat 03.00'te mesajla test sonuçlarımı ilettim. Sabaha karşı 04.30'da cevap verdiği mesajında sonuçların çok güzel olduğunu ancak çok fazla heyecanlanmamam gerektiğini söyledi. Emin olmak için iki günlük bayram tatili boyunca 5-6 kere tahlil yaptırdım. Bayram sonrası İrenbe'ye gittiğimde, son kez yapılan tahlilde değerlerimin çok iyi olduğunu gördük ve keseyi beklemeye başladık. -İlk kalp atışını dinlerken neler hissettiniz? O gün çok heyecanlıydık, Eşim de ben de inana-mamıştık. Gerçekten anlatması çok zor ama bir o kadar da muhteşem bir duygu. -Osman bey bu süreçte eşinize nasıl destek oldunuz? Ben her kontrolde Nilay'ı yalnız bırakmamaya özen gösterdim. Bu süreç zorlu ve sabır gerektiren bir süreç olduğu için, bu yolda beraber yürümemiz gerekiyordu.

Gebeliğiniz nasıl geçti?

Hayal kırıklığı yaşamamak için 3. tahlil sonucuna kadar, ailemiz dahil kimseye bir şey söylemedik. Emin olduktan sonra bu güzel duyguyu sevdiklerimizle paylaştık. Keseyi görüp kalp atışlarını dinledikten sonra, biraz stresli bir sürece girdik.
İkili tarama testi normal çıkınca, dörtlü tarama testi yaptırmam gerekti. Ancak doktorum bu stresi yaşamak yerine, Fetal DNA testi yaptırabileceğimi söyledi. O testin sonucu da iyi çıkınca çok rahatladık.
Bunlar dışında gebeliğim çok rahat geçti. 37. haftanın sonuna kadar çalıştım ve 39. haftada "deniz" geldi. O kadar sağlıklı beslendim ki sadece 5 kilo aldım. Bu kilonun 3.105 gramı zaten "Deniz"e ait...

Osman bey, bebeğin cinsiyetini öğrendiğinizde ne düşündünüz?

Benim ilk evliliğimden 23 yaşında bir oğlum var. Bu sefer de bir kızım olmasını istiyordum. Cinsiyetini öğrenmeye gittiğimizde 14-15 haftalıktı. "İnşallah kızım olur" diye düşündüm ve Deniz'i-miz oldu.

Tüp bebek yapmak isteyen çiftlere önerileriniz var mı?

Ben o kadar çok doktora gittim, moral bozuklu-ğuyla döndüm. Ama İrenbe'yle yaptığım ilk telefon görüşmesinden sonra, güvenim yerine geldi. İlk andan son ana kadar kendimi hep çok iyi hissettim. Bu yüzden tüp bebek düşünen herkese tavsiyem, kendilerini iyi hissedecekleri bir merkeze veya doktora emanet etsinler. Bu işin püf noktası umudunu yitirmemek, stres yapmamak, inanmak ve doktoruna güvenmek bence.

İrenbe hakkındaki düşünceleriniz neler?

İyi ki İrenbe'yi aramışım, iyi ki İrenbe'ye gitmişim. O kadar güzel bir süreç geçirdim ki, bütün arkadaşlarıma, çevremdekilere tavsiye ediyorum. Şu anda yeni hamile kalan bir arkadaşım, normal muayenelere giden tanıdıklarım, hala tedavisi devam eden bir yakınım da, İrenbe'de karşılaştıkları ilgiden ve güleryüzlü ekipten çok memnunlar...

  • Gönderiyi Paylaş