blog image
Hatice Bebek, yaşama sevinçleri oldu.

Ev hanımı annemz ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nde memur olarak görev yapan babamız, 20 yıl boyunca çocuk hasretiyle yaşadı. İrenbe Tüp Bebek Merkezi ile bir seminer sayesinde tanışarak, 20 yıl sonra mutluluğu yakalayan çifti, Hatice Bebek ile yaşama sıkı sıkıya bağlandı.

5 aylık Hatice Bebek’i kucağına aldığında, yaşadığı duyguyu tarif edemeyeceğini söyleyen baba; herşeyin değiştiğini, hayata farklı baktığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.
Özel İrenbe Tüp Bebek Merkezi’ndeki tedavileri süresince yaşadıklarından, gösterilen ilgiden ve sevgiden dolayı ayrıca mutlu olduklarını belirten çift, İrenbe’yi bir aile gibi gördüklerini dile getirdi. 20 yıl sonra mutluluğu yakalayan çift ile Hatice Bebek’i kucaklarına alana kadar geçen sürede neler yaşadıklarını ve tedavi süreçlerini konuştuk.

 

 

Devamını Oku

Çocuk sahibi olmak için doktora ne zaman başvurdunuz?
Evliliğimizin üçüncü yılında doktora gitmeye karar verdik. 1990 yılıydı, yumurtlama problemlerim olduğu için uzun bir süren bir tedaviye başladım.

Ne kadar sürdü bu süreç? Neler yaşadınız?
Bebeğimi kucağıma alana dek geçen yıllar boyunca aralıklı olarak tedavilere devam ettim. 2002 yılında bir başka merkezde tüp bebek yaptırdık ama gelişme olmadı.
2004 yılında yine başka bir merkezde şansımızı denedik. Hamilelik oldu fakat canlılık olmadı. Tedaviler sürdü. Fakat daha sonra hastalandım, aşırı kilo almaya başladım. Biz de tedaviyi bıraktık. Son denememiz de Özel İrenbe Tüp Bebek Merkezi’nde oldu. Burada mutlu sona ulaştık.

İrenbe’yle buluşmanız nasıl oldu?
İrenbe ve Çocuk İstiyorum Derneği tarafından organize edilen bir seminere gittik. Seminere katılan doktorların verdiği bilgiler ışığında, şansımızı son kez bu merkezde denemeye karar verdik. ‘İnşallah şans bu sefer yüzümüze güler’ dedik. Çok şükür, mutlu sona ulaştık.

İrenbe’deki tedavi süreçlerini anlatır mısınız?
Tedavi sürecimde tüm İrenbe personelinden yakın ilgi gördüm. Doktorumuz Dr.Dilek Aslan’dı. 1-2 ay ön tedaviden geçtim.

Prof. Dr. Nurettin Demir’i ve Op. Dr. Refik Keleş’i zaten 15 yıl öncesinden tanıyor, biliyorduk. Doktorlarım ne zaman ihtiyacım olsa yanımdaydılar. Tansiyon sorunum vardı. Herşey iyi gitti, olumlu sonuç verdi. Daha sonra doktorumuz Dilek Hanım, tüp bebek yöntemini uygun gördü ve gerçekleştirdi. 6 tane yumurta alındı, 3 tane embryo da transfer edildi. Bu bizim 3.denememizdi.

Önceki denemelerinizde aldığınız sonuçlar karşısında ne tepki gösterdiniz?

Açıkçası hamilelik gerçekleşeceğinden çok da umutlu değildik. Ama tam olarak ümidimizi yitirmemiştik. ‘Olur’ diyerek kendimizi iyiye, olumluya odakladık. Zamanla karamsarlık arttı. Tabi bunda yaşın da büyük etkisi oldu. Denemeler de başarısız olunca, bunalıma girdiğimiz dönemler yaşadık. Şansımızı son kez denemeye karar verdik ve şu an bu durumdan çok memnunuz. İyiki İrenbe’yle tanışmışız.

Doktorlar neden tüp bebek önerdiler? Sorun neydi?
Yumurtlama sorunum vardı. Çocuk sahibi olamayacağımız konusunda kesin bir yargıyla karşılaşmadık. Bu yüzden, her zaman ümidimiz vardı. Zamanla herşey normale döndü. Eğer çocuğumuz olmasaydı, evlatlık alacaktık. Çünkü başka türlü olmayacaktı. Çocuksuz yapamayacaktık.

Bir çocuk sahibi olmak nasıl bir duygu?
Çok büyük bir mutlulukmuş. Sıkıntılarımız oldu ama hepsi geride kaldı. İkimiz de çocukları çok seviyoruz. Bunun üzüntüsünü yaşadık, paylaştık yıllarca. Daha önce bilmiyorduk. 5 aydır çok farklı duygular taşıyoruz. 20 yıl bu duyguları tatmadan nasıl yaşayabilmişiz diye soruyoruz kendimize. Hala daha o ilk günkü heyecanı atamadık. Hatice büyüdükçe herşey çok daha güzel olacak. İnsanoğlu için çok büyük birşey. Her insan yaşamalı. Allah, isteyen herkesi çocuk sahibi yapsın. Hatice şimdi 5.ayında ve 20 Mart’ta da 6.aya giriyor. Şu anda 7 kilo. Genç yaşta kaybettiğim annemin ismini koydum. Ismini ’Nazlı’ koymak istediler, nazlı olduğu için ama ben ’Hatice’ isminde ısrar ettim. Uzun yollardan, nazlı nazlı geldi. Artık biz bu kızı büyüyünce kimselere vermeyiz.

Tedaviye başladığınız ilk günden bu yana neler değişti?
Herşey değişti ve güzelleşti. Şimdi bir bebeğimiz var. Hatice büyüdükçe, daha da güzelleşecek. Evimizle bağımız bile farklılaştı. Şimdi eve gelmenin ayrı bir nedeni var. Eşim de işte olduğu zamanlarda sürekli telefon ediyor ve Hatice’nin nasıl olduğunu soruyor.

Tüp bebek yaptırmanıza, çevrenizdeki insanlar nasıl tepki gösterdi?
Çevremiz tarafından iyi karşılandı. Kötü bir tepki almadık. Zaten ilk de değildi, üçüncü denememizdi. Alışkındık tüm bu işlemlere. Ailede de dışlanma diye birşey sözkonusu olmadığından, bu konuda rahattık. Hiçbir zaman, ’Sizin neden çocuğunuz olmuyor?’ şeklinde bir durumla karşılaşmadık. Bize devamlı destek oldular.

İrenbe sizin için ne anlam ifade ediyor? Memnun kaldınız mı?
Güzel şeyler ifade ediyor. Gittiğimiz zaman görüyoruz. Merkezin çok hastası var ve bütün hastalar oradan mutlu bir şekilde ayrılıyor. Kimse yabancılık çekmiyor. İrenbe, ailemiz gibi. Bütün çalışanlar candan. Sıcak bir yer. Çok memmun kaldık. Hatice biraz daha büyüsün; eğer normal yolla hamile kalamazsam, yaş daha da ilerlemeden, en azından 45’i bulmadan tüp bebek yaptırmayı düşünüyoruz.

Tüp bebek yaptırmak sizce çekinilecek bir durum mu?
Çocuk sahibi olamayan ailelere bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bazı insanlarımız çekimser davranıyor. Kaygıları var. Çocuk sahibi olamayan ailelerin çekingen olmamaları gerek. Biz de merkeze ilk gidişimizde çekimserdik. Ama baktık ki, İrenbe çok sıcak bir yer. Oradaki herkes mutlu. Ortamını gördük ve çok memnun kaldık. Herkese tavsiye ediyoruz.

  • Gönderiyi Paylaş