Bize İnandı, Bizi de İnandırdı.

Sizlerle İRENBE'deki ekip ruhu ve gücü ile gerçekleşen bir başarı öyküsü paylaşmak istedik.

Çiftimiz, tanıdığımız en sıcak, en samimi ve en sempatik ailelerimizden.

2,5 yıllık evli olan çiftimizin daha önce iki kimyasal gebelik ve bir olumsuz sonuçlanan tüp bebek denemeleri olmuş.

Merkezimize geldiklerinde hem yaş faktöründen hem de daha önceki negatif sonuçlardan dolayı stresli olan çiftimizin ilk görüşmesini  Dr. Kaan Bozkurt yaptı. Görüşmenin ardından vakit kaybetmeden tedavi süreci başlayan, zor vaka olarak değerlendirdiğimiz hasta grubuna giren anne adayımız öncelikle iki deneme yapıldı. Ancak ne yazık ki sonuç negatifti.

Bunun üzerine Tüp Bebek Ünite ekibimizin yaptığı görüşmeler ve alınan karar sonucu anne adayımıza ikinci gün taze embriyo transferi yapılmasına karar verildi. Ayrıca transfer öncesi ve sonrası intralipit ve bağışıklık tedavileri de eklendi.

Veee transferin ardından zamanın adeta durduğu, 12 günlük beklemenin ardından sıra test sonuçlarını öğrenmeye gelmişti.

Sabırsızlık ve heyecanla beklediğimiz sonuç nihayet bu sefer pozitifti

hamileydi.

Sıra bu güzel haberi ailemize haber vermeye gelmişti

Ekipçe büyük bir coşkuyla mutlu haberi verdiğimiz anlar daha dün gibi hafızamızda Riskli gebelik grubuna giren annemizin gebelik takibi de büyük bir titizlikle Op. Dr. Refik Keleş  tarafından yapılarak, sağlıkla ikizlerimizin doğumu gerçekleştirildi.

Çünkü biliyoruz ki bu hikâyelerde kendinden bir şeyler bulan çok ailemiz var.

Yalnız değilsiniz bunu bilin istiyoruz

Ve ne olursa olsun vazgeçmeyin.

Unutmayın, umudun olduğu yerde mucizeler çiçek açar.

 

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı yukarıda izleyebilirsiniz.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

 

Devamını Oku

Merhaba öncelikle sizi biraz yakından tanıyalım, eşinizle nasıl tanıştınız, kaç yıllık evlisiniz?

Merhaba, eşimle aslında 4 yıldır tanışıyoruz.  Aynı ortamlarda bulunuyorduk, ortak arkadaşlarımız vardı. Bir süre eşimin çalıştığı okulda bende ders vermiştim. Tanışalı 4 yıl, evliliğimizde 2,5 yıl oldu.

Normal yollardan hamile kalamayacağınızı hissettiğinizde neler hissettiniz ?

Bu oldukça uzun zaman önceydi. İkimizinde ikinci evliliği, ilk evliliğim zamanında öğrendim bu durumu. İki kez dış gebelik geçirdim. Normal yollardan hamile kalmamın hem çok zor olduğunu hem de çok tehlikeli olduğunu doktorum çok güzel anlatmıştı o zaman. Tüp bebeği de çok kısa bir yoldan özetlemişti, yolunu değiştireceğiz embriyonun, dışarıdan içeriye doğru yerleştireceğiz dedi. Heralde çok güvendim olacağına, çabuk atlattım ama çok ağladım tabiî ki.

İrenbe ile tanışma hikayenizi öğrenebilir miyiz ?

Tüp bebek için araştırma yaparken, çevremden ve internetten de hep irenbe ismi ile karşılaştım. Kadın doğumcu bir arkadaşımda bizi İrenbeye yönlendirdi.

Ama ilginçtir ki biz yinede tam teşekküllü bir hastane olsun diye başka bir yerle görüşmeye gittik önce ve orada bir denememiz oldu.

Ondan sonra her yerden ve herkesten sürekli duyduğumuz İrenbeye randevu alıp geldik ve kaldık.

İrenbeye ilk gelişinizdeki duygularınızı öğrenebilir miyiz ?

İlk gelişimizde biraz korkarak geldik çünkü 3 tane negatif denemeden sonra geliyorduk. Zaman hızlı ilerliyordu ve yaşımda çok küçük değil. Ama geldiğiniz andan itibaren içeriye girer girmez güler yüzle karşılaşıyorsunuz. Doktorumuzda ilk görüşmesinde çok gerçekçi görüştü bizimle. Ne bize cennet vaad etti, ne de asla olmaz uğraşmayın dedi.

Sadece bize çok net anlattı olabilecekleri. Özellikle eşim doktoruma çok güvendi…

Sizin duygularınızı da öğrenebilir miyiz ?(eş)

Herkes çok pozitif ve güler yüzlüydü. Çok iyi davrandılar bize.

Bu olumlu ve pozitif tavır beni çok etkilemişti ve burada kalalım dedim.

İrenbede size nasıl bir tedavi uygulandı?

Birincisinde birikim yöntemine gittik. Embriyolarım donduruldu, sonradan transfer yapıldı ama kimyasal gebelik oldu. İkincide yine dondurulmuş transfer yaptık bu sefer serum tedavisi de uygulandı bunların her ikisi de 3. gün embriyolarıydı, iyi kaliteydi. 3. de bu sefer taze denemek istedi doktorumuz. Rahim dışında kısa süre tutalım dedi. İkinci gün embriyosu kullanıldı. İnternette biz kadınlar hep kendi aramızda konuşuruz. Orada hep bir 5. gün embriyosu paniği vardır, ikinci gün olmasın diye. Bende biraz stres yaptım açıkçası ama şans mı denir bilemiyorum  2. gün taze embriyo transferi ile ikizlerimize ulaştık.

Peki güzel haberi nasıl aldınız ?

Benim için aslında biraz zor bir soru. Sabah çok gergindim. Hatta eşime hadi gel yine kötü haberi alalım sonra bir şeyler yaparız diyerek öyle merkeze geldim.

Siz neler söylemek istersiniz ? (eş)

Eşim çok sinirliydi ancak benim bu sefer içimde çok büyük bir umut vardı. İçeri girerken herkes çok pozitif ve güler yüzle karşıladı bizi. Yukarı sonuç almaya gittiğimiz de dediler ki sonuç pozitif  ama eşim hiç kimseye bakmıyordu. Çünkü yine olumsuz sonuç duymaya alıştırmıştı kendisini.  Bense mutluluktan dans etmeye başladım.

İkiz olduklarını öğrendiğinizde ve ilk kalp atışlarını duyduğunuzda neler hissettiniz?

Çok güzeldi tabii, kelimelere dökülebilecek bir şey değil aslında...

Ama ilk ikiz haberini öğrendiğimde kanamam olmuştu. Pozitif olan ve umutla beklenen birşeyi kaybediyor düşüncesiyle geldik.. Panikle muayeneye geldiğimde iki kese görüldü. Kaybediyor muyum derken birden bire bir değil iki tane olduğunu öğreniyorsunuz. Çok güzel bir şey. Ama bu sefer tabii korkuda çok arttı. Bir taneyi kaybetmekten korkarken ikiye çıkmıştı. Kalp atışını duyma günü geldiğinde ise eşimde ben de ikimizde çok ağladık ve duygulandık .

Şimdide gözlerimiz doluyor, çok güzeldi. Allah isteyen herkese versin.

Ayrıca bizim için şöyle de garip bir durum da var ; eşimin annesini kaybettik biz geçen yıl tedavi süresinde, son zamanlarda kelimelerle ilgili problemi vardı rahatsızlığından dolayı ama tedavi nasıl diye soracağına bize hep oğlanlar nasıl diye soruyordu çoğul bir şekilde, onu düşündük… Kardeşime haber verdik ikiz diye, o ağlamaktan konuşamadı, yani hepimiz için değişik ve çok duygu dolu bir gündü.

Gebelik sürecinizi birazda dinleyelim, nasıl geçti ?

Ben riskli gebeliğin tanımı gibi bir gebelik geçirdim aslında. Birincisi çoğul gebelik, ikincisi hamileliliğimin başlarında kanamam oldu ve yüksek tansiyon ilacı kullanıyordum.  İlk 3 ay çoğunlukla yatarak geçirdim. Sonrasın da bir de gebelik şekeri çıktı. İnsülin kullanmaya başladım. Yani tansiyon, şeker ve çoğul gebelik üzerine bir de yaş faktörü olunca çok sıkı bir takiple geçirdik. Doktorum özellikle kilo konusunda çok hassas olduğu için sıkı bir diyet listesi ve az hareket ile 11 kilo alarak doğuma girdim.

Gebeliğim  boyunca sıkı takip çok önemliydi. Ayda iki kez muayene oluyordum. Her şeyden önemliside doktorumun sürekli telefonun ucunda olduğunu bilmek, ona istediğim her an ulaşabilmek beni çok rahatlatıyordu.  Kısaca özetlemek gerekirse, zor ama sonucu çok güzel bir hamilelik oldu. Erken doğum oldu, apandisim patladı. Doktorum bizden önce hastaneye gitmiş. Hatta bize nerde kaldınız diye telefon açtı.

Eşiniz bu süreçte size nasıl destek oldu ?

Eşim gerçekten her konuda çok destek oldu. Tüm süreçte yanımdaydı.  En önemlisi bana katlandı. Hormonlarında etkisiyle benim için epey zor bir dönemdi fakat her şeye rağmen eşim hep yanımdaydı.

Sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı ? (eş)

Eşlere bir tavsiyem var, kendinizi psikolojik olarak  çok iyi hazırlayın . Eşiniz bazen çok sinirlenebilir ama bilin ki size özel bir durum değil. Sürecin bir etkisi diye düşünün ve ona daima yanında olduğunuzu hissettirin.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

İsteyenler umutlu olsunlar. Bizim 6. denememizde oldu. Yaşım 45. Özellikle eşler yanımızda olsunlar. Sadece elimizi bile tutmaları yetebiliyor çoğu zaman. Ayrıca doktora güvenmek çok önemli.  İrenbe’nin kapısından her girdiğimizde eksiksiz tüm ekibin güler yüzü, nasılsınız diye sormaları ve sıcak yaklaşımları bizleri çok rahatlattı. Bazen aileyle paylaşmak çok iyi geliyor bazen de paylaşmamak. Biz ikisini de yaşadık. Her ikisi de farklı strese yol açabiliyor. Kendilerine göre bir yöntem seçsinler. Birde doktorun işine çok karışmasınlar. Çok okuyoruz, internette araştırıyoruz ama bilgi kirliliği çok daha kötü. Doktora bırakmak, onların yönlendirmesine izin vermek, onlara eşlik etmek en doğrusu.

 

  • Gönderiyi Paylaş