blog image
Benim güzel mucizem Yasemin

1999 yılında üniversite sıralarında başlayan birlikteliklerini 10 yıl önce evlilikle taçlandıran  Şimşek çiftinin en büyük arzuları bir bebek sahibi olmaktı. Artık zamanın geldiğini düşünüyorlardı.

2010 yılında tüp bebek tedavisine başladılar ama sonuç alamadılar.  2014 yılında yolları İrenbe ile kesişti. Umutlarını hiç kaybetmediler, sabırla beklediler ve sonunda biricik kızları Yasemin dünyaya geldi.

Mutluluğa giden bu zorlu yolculuğu annemiz anlattı, biz dinledik.

 

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

Devamını Oku

Öncelikle sizi tanıyalım ? Kendinizden bahseder misiniz?

36 yaşındayım, İzmirliyim. Duygusal, kendi halinde hayata pozitif bakmayı, insanları da hayvanları da seven biriyim.

Eşinizle nasıl tanıştınız ve kaç yıllık evlisiniz?

Üniversitede tanıştık 1999 yılından beri beraberiz.  Evliliğimizde 10 seneyi geride bıraktık.

Çocuk sahibi olmaya ne zaman karar verdiniz?

2008 yılından den beri çocuk sahibi olmayı istiyorduk.Bu hayatta herkesin bir sınavı olduğunu, benim sınavımın da bu olduğunu düşündüm

Çocuğunuzun olmamasının sebebi neydi?

“Sebepsiz kısırlık” dedi doktorlar. Herhangi bir sebep yok ama bebekte yok.

Bu süreçte neler yaşadınız?

2010 yılında tedavi sürecini başlattık. İzmir'de birçok doktora gittim. Çeşitli tedaviler gördüm. 2014 yılında İrenbe ve doktorumla tanıştım. Bu dünyada hiç bir sebep yokken bebek sahibi olamayan insanlar olduğunu öğrendim. Düşünün doktora gidiyorsunuz bir çok test yapıyorlar ama niçin bebek sahibi olamadığınızı bulamıyorlar.

Size İrenbe’yi kim tavsiye etti, İrenbe ile nasıl iletişime geçtiniz?

Önce annem bahsetti. Hastanenizin önünden geçerken içeri girmiş bilgi almak için kendisine kızınız gelsin ücretsiz danışma hizmetimiz var demişler. Araştırdık. Kuzenim doktor olan eşi de önerdi.

İrenbe’ye ilk gelişinizde duygularınız neler oldu?

Yalnız değilim. Bu insanlar bana yardım etmek için burada diye düşünmüştüm. Güler yüz ve yakın ilgi gördüm.

Doktorunuzla ilk görüşmenizde neler hissettiniz?

Çok duygusal bir görüşmeydi. Düşündükçe hala duygusallaşıyorum gözlerim doluyor. Daha ilk görüşmede bol bol ağladım. 34 yaşındayım. Zaman geçiyor. Bebek sahibi olamıyorum! Ya hiç olmazsa ne yaparım? Sürekli bu düşünceler aklımdan geçiyordu.

İrenbe’de size nasıl bir tedavi yöntemi uygulandı?

Önce testler yapıldı, sonra vitaminler önerildi. Doktorumuz “1 ay dinlenip sakinleşelim” dedi. Bir ay sonra tüp bebek için tedaviye başladık. Yumurta toplama ardından embriyo oluşması (başka bir kurumda yaptırdığım embriyo oluşmamıştı onun acısı hala aklımdadır) sonra 1 ay daha bekledik kardan bebek. Sonra transfer ve 15 gün sonra mutlu haber . Şimdi böyle kolay anlatıyorum ama hiç kolay değildi. Hep bir acaba sorusu vardı aklımda ya olmazsa ya tutunamazsa...

Ve Hamilesiniz… Güzel haberi nasıl aldınız ve o an neler hissetiniz ?

Ben biraz aceleci davranıp testi başka bir hastanede yaptırdım sonuçları da hemşire bir arkadaşıma gönderdim O da “Evet hamilesin ama yarın bir daha yaptır” dedi. Sonra sonucun fotoğrafını kız kardeşime ve kuzenlerime gönderdim. Eşime söylemedim bu haberi kendime sakladım .Ertesi gün doktor hanım beni arayıp mutlu haberi bana verdi. Bu arada ona da söylememiştim çünkü ondan bu haberi duymanın mutluluğu tarif edilemezdi.

İlk kalp atışını dinlediğinizde hissettiklerinizi öğrenebilir miyiz ?

Bu duyguyu anlatmaya kelimeler yetmez. Güm Güm Güm... “Gümbür gümbür geliyorum” diyor içinizdeki can. Mucize sizi seçmiş nasıl tarif edersiniz ki!

Gebeliğiniz nasıl geçti ?

Korkuyla zor buldum ya hep bir kaybedersem korkusu yaşadım. 15 günde bir: “Ben bebeğimi özledim görebilir miyim” diye doktorumun kapısını çalıyordum. Ama anladım ki; Bu korku anneliğin doğasında varmış. Çünkü hiç geçmedi.

Anne olmadan önceki hayatınız ile sonrası arasında ne gibi farklar var?

Uyumuyorsunuz. Ben en çok bu konuda zorlandım. Kızım aynı babası gibi uyumayı sevmiyor. Artık dünya bir yana bebeğim bir yana. Her şeyden önce O geliyor. O bir gülüyor ya; dünyalar benim oluyor.

Eşinizin yaşadığınız bu süreçte size desteği nasıldı ?

Başta şaşkın ve suskundu. İnanamadı. İlk kalp atışlarını duyuncaya kadar böyleydi. Sonra her ultrasonda, her gördüğünde “Aynı ben” diyip durdu. Ağzı kulaklarındaydı yani. Genelde beni sakinleştirmeye çalıştı.

Tüp bebek yapmak isteyen başka çiftlere önerileriniz var mı ?

Hiç korkmasınlar. Bu bir yol. Vazgeçmeye, umudunu yitirmeye gelmez. En önemlisi içlerine sinen bir kurum ve doktorlarla bu yola başlansınlar ve doktor ne derse onu dinlesinler, yapsınlar.

İrenbe hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz ?

Çok dakik ve sağlıklı işleyen bir kurum. Daha kapıdan girer girmez güler yüzle karşılanıyorsunuz. Bu güleryüz çıkana kadar da devam ediyor. Sorularınıza net cevap alıyorsunuz. Tedavinin her sürecinde yanınızdalar. “Biz burdayız” diyorlar ve evet hep oradalar.

Bu Röportaja nasıl bir başlık koymak istersiniz ?

Benim güzel mucizem: Yasemin' im.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı ?

Teşekkürlerimi nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Aklıma gelen hiçbir cümle yeterli değil. Başta değerli doktorumuz Ümit Hanım ve ekibi olmak üzere tüm İrenbe Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bebek sahibi olmak bir hayaldi. Yardımlarınızla benim için gerçek oldu. Allah isteyen herkesi bebek sahibi yapsın.

 

  • Gönderiyi Paylaş