Yumurta dondurma hangi durumlarda yapılabilir?

Tıpkı embriyolarda olduğu gibi yumurtalarında dondurularak saklanması ve daha sonra çözülerek embriyo oluşturulması mümkündür ve günümüzde başarı ile uygulanmaktadır. Daha genç yaşlarda alınarak başarıyla saklanan yumurtalar ileriki yıllarda bebek isteyen anne adayları için adeta zamanı durdurmakta, yumurtanın yaşı aradan geçen yıllara rağmen hastadan ilk alındığı yıllarda olduğu kadar sağlıklı kalmaktadır.

Merkezimiz, Yumurtaların doğru şekilde sağlıklı dondurulması, saklanması ve çözdürülmesi için deneyimli kadroya ve en son teknolojilerin kullanıldığı laboratuvar ortamına sahiptir.

Yumurta Dondurma kimlere yapılabilir?

*Kemoterapi ve radyoterapi  gibi oosit hücrelerine zarar veren tedaviler öncesinde,

*Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ameliyatlar (yumurtalıkların alınması gibi) öncesinde,

*Düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda yumurtalar dondurularak saklanabilmektedir.

Yumurta Dondurma sürecinde istenen belgeler nelerdir?

Yumurta Dondurma yaptıracak kişinin, Devlet ya da Üniversite hastanelerinden oosit dondurma yaptırabileceğine dair almış olduğu rapor ile merkezimize kimlikleri ile başvurmaları halinde tedavi süreçleri başlayabilmektedir.

Yumurta dondurma süreci nasıl ilerler?

Yumurta dondurma işlemi, toplamda ortalama 15 gün süren bir süreçtir. Tedavi adet döneminin 2 veya 3. gününde başlar. Verilen hormon ilaçları sayesinde, normal sayıdan daha fazla yumurta üretimi sağlanır.

Yumurtaların büyüklüğü istenilen düzeye ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır ve yaklaşık 35-36 saat sonra vajinal yoldan yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Toplanan bu yumurtalar, laboratuvar ortamında vitrifikasyon tekniği kullanılarak su kristalleri oluşmadan dondurulur ve ilerleyen zamanlarda, hastanın gebelik istemesiyle birlikte, yumurtalar çözülerek kullanıma alınır.

Dondurulan yumurtalar ne kadar süre saklanabilmektedir?

Yumurtalarının dondurularak saklanmasına devam ettirmek isteyen kişi her yıl mutlaka başvuruda bulunarak rızasının devam ettiğini ifade eden imzalı dilekçesini vermelidir. Yumurtalarının saklanmasına devam etmek istenmiyorsa imha nedenini belirten imzalı bir dilekçeyle tüp bebek merkezine başvuruda bulunulması gerekir. Sonrasında sağlık müdürlüğüne bildirim yapılarak kurulacak komisyon tarafından tutanak altına alınarak imha edilir.

Dondurulan yumurtalar, ilgili yönetmelikteki sınırlama çerçevesinde en fazla 5 sene saklanabilmektedir. Fakat Sağlık Bakanlığı’na dilekçe ile uzatma talebinin iletilmesi halinde bu sürenin uzatılabileceği de belirtilmiştir.