Gebelik takiplerine ne zaman başlanmalıdır?

Gebeliğinizin tanısı konar konmaz kontroller başlamalıdır.

Anne adayı gebelikten şüphelendiğinde veya gebelik testi pozitif olduğunda doktor kontrollerine başlamalıdır. Erken antenatal muayenelerinin amacı risk faktörlerinin ortaya çıkarılarak takip şeması çizilmesidir. Dış gebelik gibi normal dışı gebelik durumlarının tanısını koymak ve son adet tarihine göre belirlenen gebelik haftası ile ultrasonografide saptanan gebelik haftasının birbirine uyumlu olup olmadığını tespit etmek mümkündür.

İlk doktor kontrolü çok önemlidir.

Yine gebelik yaşının ultrasonla belirlenmesinde hata payının ± 3 gün olması erken doğum kararı verilmesi gereken durumlarda yön verici olmakta, miad geçmesi gibi durumlarda doğum eyleminin doktor tarafından başlatılması gereken tarihin doğrulukla belirlenmesini sağlamaktadır.

Erken dönemde başvuramayan anne adayları da gebelik tanısı konar konmaz hemen antenatal muayene için başvurmalıdır.

Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının sağlık durumu sorgulanmalıdır. Aslında ideal olarak gebeliğe karar vermeden en az 1-2 ay önce bu taramaların ve folik asit kullanımının başlanması önerilmektedir. Ancak zararın neresinden dönülse kardır diyebiliriz.

Gizli guatr, gizli şeker, bulaşıcı hastalıklar, kansızlık, vitamin eksiklikleri araştırılır ve erken dönemde saptandığında başarı ile tedavi edilirler. Gebelik hem anne adayı hem de bebek açısından daha sağlıklı geçecektir.

img