blog image
Kınalı Kuzum Birlikte Çıktık Bu Yola Birlikte Başaracağız.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

19 Haziran 1974 İzmir doğumluyum. Berre’yle doğum günümüz aynı, oda 19 haziran’da doğdu. 12 yıllık evliyim, ev hanımıyım.

Bebeğinizle doğum günleriniz aynı bu hoş bir tesadüfmü yoksa sizin isteğiniz mi?

Berre’nin normal doğum vakti 28 hazirandı. Nurettin Bey’de o kadar bekleme-ye gerek yok 18’inde alalım demişti. Bende bir gün daha bekler herhalde dedim, doğumu 19’unda yapalım istedim ve bana şahane bir doğum günü hediyesi oldu kızım.

Hikayenin tamamını annemizle yapmış olduğumuz röporajı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Devamını Oku

Evliliğinizin kaçıncı yılında çocuk yap-ma kararı aldınız? Bunun için hazırlığa ne zaman başladınız?

Evliliğimizin ilk yılında hiç düşünmedik, bir yıl geçtikten son-ra düşünmeye başladık. Ama olmadı, ne olduğunu bilmeden bir yılı geçirmiştik. Sonrada nedenini öğrendik fakat bu sefer-de iş hayatımızın yoğunluğundan bu isteğimizi askıya aldık ve beklemeye karar verdik.

Tedaviye ne zaman başladınız?

Tüp bebek tedavisine 2007 yılında İrenbe’de başladık.

Daha önce başka bir yerde tedavi gördünüzmü?

Evet, başka doktorlara gittik ama tüp bebek yaptırmadık, teda-vimizin sonunu getiremedik. Yarım bıraktık. Biz aslen Çeşmeliyiz. O dönem iş değişikliği nedeniyle İzmir’e taşınmıştık. Ne yapalım ne edelim telaşı yüzünden tedaviyi başında bıraktık.

İrenbe’yle nasıl tanıştınız?

İrenbe’nin adını Çeşme’de çevremizden duyuyorduk. Herkes en iyisi en güveniliri olduğunu söylüyordu. Araştırmalarımıza başlarken, eşimin bir arkadaşı Nurettin Bey’i tanıdığını, ister-sek bizim için randevu alabileceğini söyledi ve biz de kabul et-tik. Aslında araştırmalarla gitmektense birinin size gelip tavsi-ye etmesi çok önemli çünkü çok fazla araştırıyorsunuz herkese güvenemiyorsunuz. Ne olduğunu bilmeden gidip hem maddi hem manevi açıdan sömürülebiliyorsunuz. Her biri farklı bir şey söyleyebiliyor ve aklınız karışıyor ister istemez.

İrenbe’ye geldiğinizde başka bir tedaviden geçtinizmi ?

Hayır biz direk tüp bebek için geldik. Sorunun ne oluğunu biliyorduk zaten geldiğimizde. Doktorlarda hemen mikroen-jeksiyonu, tüp bebek tedavisini önerdiler bize. Sonrasında gö-rüşmeler, tetkikler, muayeneler derken başladık.

 İrenbe’ye geldikten ne kadar süre sonra Tüp bebek tedavisi başlandı?

İrenbe’ye ilk başladığımızda uzun döneme almışlardı beni, 45 günlük bir süreçti. Ama başlangıçta bazı aksilikler oldu. Kist oluşmasın diye bazı ilaçlar kullanıyordum onlar tam tersi etki etti , kist oluştu ve adetim kesildi. Ben 3-4 ay adet görmedim. Daha sonra adetin düzene girmesini bekledik.

Yaklaşık 3 ay sonra ilk denememizde 8 yumurta toplanmış-tı 1 tanesi döllendi, o transfer edildi. Ama malesef tutmadı. Spermler dondurulmuştu ve ikincisinde 7 yumurta toplandı 2 tanesi döllendi, ikisi de transfer edildi.

Yumurta toplama ve transferleriniz sırasında neler yaşadınız?

İlk denemede ben çok şaşkındım. Ne yapılacağını bilmeden her gittiğinizde acaba bugün ne olacak, ne yapacaklar diye dü-şünüp huzursuz olabiliyorsunuz. Ama ikincide öyle değildim. Başından itibaren çok olumlu, çok moralliydim. Hatta Nuret-tin Bey psikolojik destek ister misin diye sordu, hayır dedimiyi hissediyorum kendimi, olumlu düşünüyorum sonuçta öyle olacak demiştim. Kendi kendime hep “ denemekten asla vaz-geçmeyeceğim, bu olmazsa bir daha ki olur” diyordum. Ailem, arkadaşlarım da çok destek oldu, onların da büyük etkisi var. Çok teşvik ettiler. İlk denemede olumsuz cevabını alınca çok üzülmüştüm. O kadar gidiyorsunuz geliyorsunuz, o emeğin karşılığını alacağınızı düşünüyorsunuz, ama olumsuz da olabi-liyor s onuç . Çok ü zü ldü m mü? Evet çok ü zü ldüm a ma bi r az da kaderciyim ben. Nasip değilmiş dedim, bırakmadım kendimi.

İlk denemeden sonra ikinci denemeye nasıl hazırladınız kendinizi?

Ben baştan kararlıydım peşini bırakmayacaktım. 2. 3. 4. Ne kadar olabiliyorsa, vücut ne kadar dayanabiliyorsa, moralim ne kadar dayanabilirse. İkinci deneme ilkinden 2 ay sonra oldu. Aslında bana kalsa ben hemen başlamak isterdim ama olmuyor. Kullandığınız ilaçların vücuttan atılması bekleniyor vs. İkinci deneme kısa dönem oldu 9 gün ilaç kullandım, daha sonra yumurtalar toplandı 2 gün sonra transfer yapıldı. 12 gün sonra da sonucu öğrendim. Bir de ikincide herşeyi öğren-miş oluyorsun artık. Terimleri biliyorsun, kendine daha çok güvenebiliyorsun.

Tedavide çekindiğiniz şeyler oldu mu?

Göbek iğnelerinden çok korkuyordum. Çok çekindim, hatta kendim yapamam dedim ama sonra 3-4 iğne olunca her da-kika da eczaneye yada sağlık ocağına gidemiyorsun, kendim yapmaya başladım. Korkulacak bir yanı yokmuş zaten çok da kolaymış, herkes yapabilir.

Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar, yumurtaların transferi, toplanması vs. hepsinde zaman çok önemli. Bu dakik olma çabası stres yaratıyor mu ?

Yaratıyor tabi, unutursam, vaktini kaçırırsam telaşı geriyordu bazen. Bir gün telaştan 2 iğneyi birbirine karıştırdım. Bir iğne-yi diğerinin içine ilave etmişim saati kaçırıcam telaşıyla. Daha iki kere kullanmıştım, çöpe gitti sonra.

Peki  sonuç 12 gün sonra anlaşılıyor. Bu 12 gün nasıl geçti sizin için?

Çok zordu, 2 denemede de aynı heyecanı hissettim. Hiç bir-şey farketmiyor. Çok yoruyor insanı o bekleyiş ama sonucuna değiyor tabi. İkinci denemede yerimden hiç kalkmadan sü-rekli dinlendim desem yeridir. Annem gelip ilgilendi benimle. Birde ilki olumsuz sonuçlanınca hani ilkinde yapmadıklarımı bunda yapayım daha iyi olur diye düşünüyor insan. Ama yine-de çok sakindim.

Hamile kaldığınızı öğrendiğinizde nasıl hissettiniz kendinizi?

Nasıl mutlu olduğumu anlatamam. O anki mutluluk tarif edilemez. Muhteşem bir duygu. Ağlamaktan tepki vereme-dim duyduğumda. Sonra inanamadım, karnım büyüsün öyle inanıcam dedim, tabi ki inanıyorsun ama hep böyle içim kıpır kıpırdı, acaba bir sorun olur mu diye düşünüyordum, karnım büyümeye başladı yine aynı hissettim kendimi. Doğuma ka-dar o panik, o heyecan geçmedi.

Hamilelik dönemi nasıl geçti peki?

Çok rahat geçti, hiç sorun yaşamadım. Bir tek son anda bir şe-ker yükselmesi oldu ama çok moralimi bozmadım. 3 ay diyet

yaptım diyabet yüzünden ama kontrol altına alındım hemen. Nurettin Bey’le çok rahatım ben. Konuşabiliyorum, ne dediği-ni anlıyorum. Önemli olan da bu zaten, güvenmek. Ben Nurettin Bey’i ilk gördüğümde güvendim, inandım. Bir lafı vardı onun “beraber çıktık bu yola, beraber başaracağız” demiş-ti bana. Öyle de oldu. O ne istediğini anlatabildi biz de ne iste-diğimizi anlatabildik. Huzurlu bir hamilelik dönemiydi.

Yaşadıklarınızdan çevrenizdekiler haberdar mıydı? Yakınlarınızın yaklaşımı nasıl oldu?

Tabi herkes biliyordu, hiç saklama gereği duymadım. Saklanacak bir şey olarak görmedim çünkü. Hatta başlangıçta onlar teşvik ettiler tüp bebek konusunda. Herkes destek oldu. Biz eşimle 11 yılda konuşmadığımız kadar ayrıntılı ve çok konuş-tuk bu tedavi süresince. Hiç bu kadar detaylı konuşmamıştık. Tamam bir sorun vardı, onda yada bende ama ikimizin çocuğu olmuyordu. Hiç yıpratmadık birbirimizi. Hayat müşterek, beraber yaşadık her zorluğu.

Berre’nin annesi olmak nasıl hissettiriyor size kendinizi?

Bilmiyorum herkesin evladı kendine özel geliyordur. Ama işte uğraşlarla elde edilince şimdi çok garip geliyor bana. Her hareketi ilgimi çekiyor. Çok şanslı hissediyorum kendimi. Müthiş bir heyecan Berre’nin annesi olmak.

İrenbe ne ifade ediyor bu öyküde?

İrenbe benim hayallerimin gerçekleştiği yer. Hepsinden, tüm çalışanlarımızdan ayrı ayrı ilgi gördüm. Hepsini çok seviyorum, bir süre sonra çoğuyla arkadaş gibi olduk zaten. Hepsine çok teşekkür ediyorum ayrı ayrı, kızımı bana verdikleri için.

Son olarak bebek sahibi olmak isteyen ailelere ne söylemek istersiniz?

Hiç vakit kaybetmesinler, denesinler, sorunu bilmiyorlarsa, yeni evlilerse bile mutlaka doktor kontrolüne gitsinler. Bir sorun varsa bunu bilerek hareket etsinler. Umutsuz davranmasınlar, olumlu düşünsünler. Olumlu düşünmenin insana olumlu döndüğüne inanıyorum. Umutlarını kırmasınlar.

 

  • Gönderiyi Paylaş