blog image
Annelik Hayatta Geriye Dönüşü Olmayan Tek yolculuğun başlangıcı.

Bakmayın siz onların  Abla&Kardeş gibi durduğuna, aslında Anne&Kız onlar… Sevgili Banu hanım ve kızı Lal’in ilişkisi  görülmeye değer… Kızı ile arkadaş gibi olmayı tercih eden Banu hanım aynı zamanda başarılı bir eğitmen. Çocuklar için eğitici drama dersleri veren Banu hanım ‘en iyi öğretmenin kızım oldu’ sözleriyle de çocuklardan öğrenecek çok şeyimiz olduğuna  vurgu yapıyor.

Annelik nasıl bir duygu ?

Annelik hayatta geriye dönüşü olmayan tek yolculuğun başlangıcı. İlk anda ciddi bir sahiplenme. Bu benim, ben dünyaya getirdim dediğim sonrasında ben ne yapıyorum o başka bir birey diyebildiğim, kendi içinde gel gitleri oldukça yoğun olan, dengelenmesi biraz zor bir durum.

Anne olunca hayatınızda neler değişti ?

Anne olunca kendimi öğrenmeye başladım, kendime bakmaya ve kendimde gördüklerimi dönüştürmeye çalışmaya. Annelik kızımın bana yaptığı aynalıkla beni bana buldurdu. En iyi öğretmenim oldu kızım.

Gebelik ve doğum sürecinizden de biraz bahsedebilir misiniz?

Kan uyuşmazlığı sebebiyle her an bebeğimi kaybetme ihtimaliyle aslında oldukça stresli olan sürecim Refik Bey ve ekibinin bilgisi, deneyimi ve güler yüzüyle oldukça rahatlatıcı geçti. Haftada 3 gün kontrole gelen bir anne adayı olarak kendimi hep güvende hissettim. Erken doğum ihtimali söz konusu olursa o zaman için en iyi prematüre servisinin o dönemde Dokuz Eylül Üniversitesi olduğunu ve bu durum oluştuğunda doğumu orada yapacağımı söylediğinde “ben orada doğum yaparsam siz doğumuma giremezsiniz, olmaz ” demiştim. Bir iki saniye yüzüme baktı “o durumda bebek için bir salise bile değerli, bebeği riske atamam” cümlesiyle karşılık verdi. Tüm süreç boyunca benim ve bebeğimin sağlığı Refik Bey ve tüm İrenbe ailesi için her şeyden öncelikliydi. Her kontrole gelişte acaba neyle karşılaşacağım endişesi çıkışta rahatlama ve huzura bıraktı yerini. Erken doğum ihtimalinden bahsederken 40 haftayı tamamlayarak aldım kızımı kucağıma. 40 haftanın her anında İrenbe Ailesi yanımdaydı, tıpkı doğum sonrasında olduğu gibi…

Çocuğunuzu kucağınıza ilk aldığınızda neler hissettiniz ?

Acaba kucağımıza sağlıkla alabilecek miyiz sorgusuyla geçen sürecin sonunda maraton koşusunda final çizgisini görmek gibiydi. Artık kucağımdaydı ve sağlıklıydı. Bizi nelerin beklediğini bilmiyordum ama başlayan yolculuk merakla yüzümü güldürüyordu.

Birlikte en çok ne yapmayı seversiniz, günleriniz nasıl geçiyor ?

Birlikte yapmayı sevmediğimiz bir şey var mı bilmiyorum. Yani henüz keşfetmedik. En çok sevdiğimiz şey birbirimize sevgiyle sarılıp, gülmek.

Anneler Gününde alabileceğiniz en güzel hediye ne olur ya da oldu ?

Ben onun bana her gün sevgiyle sarılmasıyla en büyük hediyeyi alan şanslı insanlardan biriyim.

Annenizle sizin anneliğiniz arasında farklar var mı ?

Çok fark var. Anneme göre biz anne kız değil, iki arkadaşız. Bana göre annelik benim kızımla yaşadığım.

 

Her Annenin çocuklarıyla ilgili hayalleri vardır ? Sizin çocuğunuz için dilekleriniz, umutlarınız, hayalleriniz nelerdir ?

Mutlu, huzurlu, sevgi dolu bir hayatı olsun. Nerede ve nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. Paylaşmayı bilsin. En önemlisi de kendisiyle barışık yaşasın hayatı.

Anne olmadan önceki hayatınızla sonrası arasında ne gibi farklar var ?

Anne olduktan sonra anneliğe bakışım değişti açıkcası. Anneliğin keyfi , güzelliğinin yanında aslında biraz da kontrol edilip dizginlenmesi, hatta tedavi edilmesi gereken bir duygu durumu yarattığını düşündüm çoğu zaman.

İRENBE ile nasıl tanıştınız ? Ne ifade ediyor size?

İrenbe ile yolculuğumuz Nurettin bey ve Refik Bey aynı muayehanede çalıştıkları zaman başladı. İrenbe’nin ilk kuruluş aşamasına ailemdeki tüm kadınlarla birlikte tanıklık ettik. Her zaman güven ve gönül rahatlığı ile içeriye girdiğimiz ve en sıkıntılı süreçlerde bile hep umut dolu, doğru bilgiyi pozitif bir halde almanın rahatlığı ile ayrıldığımız bir aile oldu bizim için.

 

  • Gönderiyi Paylaş
img